Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general IMPOZIT DIVIDENDE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

IMPOZIT DIVIDENDE

Buna seara,
Am o societate care a avut dividende la 2008 , dar nu s-au ridicat in 2009. Trebuia declarat impozitul pe dividende si achitat ? Pana la ce data?
ART. 36 cod fiscal

Declararea şi reţinerea impozitului pe dividende

În cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârşitul anului în care s-au aprobat situaţiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plăteşte până la data de 31 decembrie a anului respectiv.
Si bineinteles, trebuia declarat in noiembrie!