Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE : O persoana casatorita 7 ani cu acte, ( 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE : O persoana casatorita 7 ani cu acte, ( 10 ani concubinaj) ...

SUCCESIUNE :
O persoana casatorita 7 ani cu acte, ( 10 ani concubinaj) cu 2 copii minori, divorteaza, unde copii raman in grija mamei iar dupa o luna de la divort moare sotul .
Averea sotului decedat : - o casa dobandita inainte de casatorie si un teren dobandit in timpul casatoriei.
Intrebare : 1.Sotia vine la mostenire la tot sau numai la bunuri din timpul casatoriei. ?
2. Sotia poate vinde dupa dezbaterea succesiunii daca sunt numai copii minori mostenitori si ea este intretinator legal.? multumesc.
mitica1967, utilizator
sotia nu il mosteneste pe sot ca nu ii mai era sot.
Casa va fi mostenita de copii in mod egal, iar terenul, jumatate e de drept al femeii, iar jumtate il vor imparti impostenitorii, copiii deci, in mod egal.
Pe copii ii va asista/ reprezenta un curator.