avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Au vandut apartamentul
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Au vandut apartamentul

Desi am vandut apartamentul dintr-un condominiu dupa dezbaterea mostenirii, ne-am trezit cu impunere pentru o parte din proprietate care sustin cei de la primarie ar fi cota indiviza! Cum este posibil asa ceva? Daca nu mai ai nici un act de proprietate si ai vandut tot, sa existe totusi un rol la pimarie si sa fii taxat pentru ceva pe care nu mai esti proprietar?
Ultima modificare: Duminică, 18 Decembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: floridor , utilizator 16:05, 18 Decembrie 2022
Buna ziua,
Fiind vorba de un apartament, cotele indivize se refera, probabil, la cele ce tin de condominiu.
Poate actul de vanzare-cumparare a fost intocmit gresit, fara mentionarea acelor cote indivize.
Multumesc! Si in cazul acesta e este de facut? Putem sa dam in udecata notarul care a intomit actele?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In urma decesului mamei am ramas 4 mostenitori si tata pe un ... floridor floridor In urma decesului mamei am ramas 4 mostenitori si tata pe un apartament. S-a facut succesiunea si apoi s-a vandut apartamentul cu acordul tuturor ... (vezi toată discuția)
Cota-parte indiviza sregh sregh Am urmatoarea problema: in urma cu o luna am cumparat un apartament. In actul de vanzare-cumparare este trecuta o cota indiviza de 20% din dependintele comune. ... (vezi toată discuția)
Mansardarea e legala sau nu? CotoDaVinci CotoDaVinci As dori sa stiu cum sa procedeaza,la mine au venit niste persoane de la o firma care isi doresc sa construiasca apartamente noi de pe acoperisul blocului,daca ... (vezi toată discuția)