Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma decesului mamei am ramas 4 mostenitori si tata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma decesului mamei am ramas 4 mostenitori si tata pe un ...

In urma decesului mamei am ramas 4 mostenitori si tata pe un apartament. S-a facut succesiunea si apoi s-a vandut apartamentul cu acordul tuturor mostenitorilor si al tatii. Asta s-a intamplat acum 5 ani. Acum primaria ne-a trimis de plata un impozit pe 5 ani la care este adaugat si taxa edilitara si taxa de cimitir sustinand ca a mai ramas o parte din apartament in indiviziune. Va rog sa ne lamuriti cum este posibil asa ceva daca toti mostenitorii impreuna cu tata am semnat acel act de vanzare cumparare si deci nu era cazul sa mai facem iesirea din indiviziune fiind toti de acord cu vanzarea. Presupun ca a fost o eroare a functionarilor de la primarie care nu au radiat rolul si acum ne cer impozit pe o proprietate care nu ne mai apartine! Va rog frumos sa ne dati un sfat pentru ca cei de la primarie nu vor nici in ruptul capului sa renunte si ne tot trimit decizii de impunere!
trimiteti-le o copie dupa contractul de vanzare.
sustinand ca a mai ramas o parte din apartament in indiviziune.

nu exista asa ceva
taxa de cimitir insa, nu are legatura cu casa.
Buna seara, multumesc pentru raspuns! Faptul ca nu a fost inclusa in contractul de vanzare cumparare cota indiviza a fost omisiunea notaritei, dar cum este posibil sa se vanda un apartament intr-un bloc si vanzatorul sa ramana proprietar pe scara pe curtea interioara sau pe lift, daca notarul nu specifica in contract ca se vinde? Nu este de la sine inteles ca un apartament intrun condominiu se vinde impreuna cu partile comune?
floridor, utilizator
Am cerut verbal notaritei care a intocmit acest act de vanzare cumparar sa indrepte eroarea respctiv faptul ca a omis sa speciice ca proprietatea e vinde impruna cu partile comune si a refuzat solicitand 3000 de lei pentru schimbarea actelor! Din cate stiu conf. legii 36/1995 art.87 notarii trebuie sa corecteze greselile si omisiunile fara sa perceapa nici o taxa! Ce vina are clientul ca el a gresit si de ce trebuie sa suportam noi consecintele?
Mie mi-a corectat o eroare importanta dintr-un act de vanzare cumparare fara sa perceapa niciun onorariu. Am depistat eroarea dupa 11 ani, la o succesiune si am sunat notarul care a corectat ce gresise.
În mod obișnuit, un imobil se vinde cu toate părțile de uz comun care există, cu exceptia cazului în care părțile ar decide expres altfel, însă nu se întâmplă si ar fi ilogic. Daca, prin absurd, un cumpărător nu ar primi dreptul asupra scării ca parte de uz comun, ar trebui sa iasa pe fereastra, pentru ca nu are dreptul sa o utilizeze. Neincluderea in contractul de vânzare-cumpărare a tuturor partilor de uz comun mentionate in cartea funciară este o greseala profesionala a notarului, o culpa, pentru a carei remediere nu ar trebui sa perceapa taxe suplimentare. In caz de refuz ar trebui sa sesizati Camera Notarilor Publici.

floridor a scris:

Buna seara, multumesc pentru raspuns! Faptul ca nu a fost inclusa in contractul de vanzare cumparare cota indiviza a fost omisiunea notaritei, dar cum este posibil sa se vanda un apartament intr-un bloc si vanzatorul sa ramana proprietar pe scara pe curtea interioara sau pe lift, daca notarul nu specifica in contract ca se vinde? Nu este de la sine inteles ca un apartament intrun condominiu se vinde impreuna cu partile comune?