Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salutare,am si eu o intrebare,\'\'am primit\'\' anul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salutare,am si eu o intrebare,''am primit'' anul trecut o suma ...

Salutare,am si eu o intrebare,''am primit'' anul trecut o suma de 2000 de lei am pus intre ghilimele AM PRIMIT pentru ca eu nu am cerut aceea suma ''ca ajutor'' ca eram intr-o perioada putin mai grea financiar,persoana respectiva a spus ca nu e nici o problema in inapoierea banilor ca se poate oricand si oricum a mai mentionat ca si daca nu'i mai dau nu e problema,eu am primit banii prin intermediul surorii lui fara martori fara nimic facut de mana si etc singurul lucru care il are ca dovada sa spun asa este o conversatie pe care am avut-o in legatura cu acei bani dar unde nu a fost mentionat niciunde cum ca eu am cerut bani lui si chiar el a insistat pentru a lua aceea suma iar acum am primit citatie la politie cum ca nu doresc sa restitui suma respectiva,chiar daca nu este mentionat niciunde treaba asta si nici nu am avut intentia asta iar acum am asta pe cap,intrebarea mea e,poate sa faca ceva din punct de vedere legal in privinta asta? Mentionez ca nu am avut nimic facut intre noi pentru suma respectiva,va multumesc si astept in raspun, o zi buna si sarbatori fericite tuturor!
La politie explicati cum sta treaba, nu au ce sa va faca.
Banii insa, trebuie inapoiati ca va da in judecata si mai platiti si alte cheltuieli.
Conversatia poate fi dovada. Depinde ce ati vorbit. Iar sora este martor. Daca a mai povestit si altora...
De ce ati acceptat banii daca nu i-ati cerut? Returnati-i. Altfel platiti mai mult. Dobanda, cheltuieli de judecata si cine stie ce mai poate cere.