Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua , La sfarsitul lunii dcembrie voi avea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua , La sfarsitul lunii dcembrie voi avea urmatoarea situatie ...

Buna ziua ,
La sfarsitul lunii dcembrie voi avea urmatoarea situatie :
-din dividendele repartizate pentru trim.III ale anului 2022, au fost incasate de administratorul firmei o parte .
- au mai ramas de incasat inca o o diferenta din dividendele repartizate , aferente trim. III, care se va plati in lunile urmatoare, ianuarie si februarie, in functie de disponibilitati.
1) Pentru aceste dividende repartizate si incasate ,pentru care am calculat impozitul in procent de 5% voi intocmi declaratia 100 si voi plati impozitul aferent pana la data de 25 ianuarie ?
2) Cum voi trece in D205 dividendele aferente anului 2022 ? Cele ramase neplatite si repartizate pentru care s-a calculat impozit de 5% le voi prinde cu acest procent( la fel si cele incasate in cursul anului ), iar cele aferente trim.IV cu procentul de 8% ?
Va multumesc ,
1. DA

2. IN D 205 veti trece dividendele pt care ati platit impozitul de 5% .
Multumesc frumos !