Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de comun acord ...

Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de comun acord sa îmi predea custodia ei,oare voi putea pleca cu fiica mea fara acordul lui?
Mulțumesc
Nu stiu ce intelegeti dvs prin predarea custodiei. Legal nu exista asa ceva.

Ambii parinti exercita impreuna autoritatea parinteasca in interesul copilului.

Daca discutam de custodie exclusiva, ei bine aceasta trebuie consfintita de catre instanta si de multe ori se intampla si sa fie respins acest acord al parintilor. Caci un parinte nu poate sa se derobeze de obligatiile sale pentru ca asa vrea. Are o indatorire morala fata de viata pe care a adus o pe lume,

Daca veti obtine insa custodia exclusiva prin instanta, atunci da, puteti pleca in afara tarii fara acordul tatalui.

Pana la obtinerea custodiei va este suficienta o procura din partea acestuia.
O declarație, nu o procura. Pentru ieșit din tara.
Nu se poate renunta la autoritatea părintească. Odată recunoscut un copil, tatăl va avea toate drepturile și obligațiile ce decurg din aceasta calitate.
Nu prea merge sa va jucați de-a părinții. Acum vreau, acum nu mai vreau.
Custodia exclusiva se acorda doar de instanță și doar pentru situații deosebite (violenta, abuzuri, consum de droguri/alcool, comportamente grave ce pot afecta dezvoltarea copilului etc.)
Pai ne vom judeca pentru stabilirea domiciliului la mine (mama) și am căzut de comun acord sa îmi predea custodia ei.
Toate astea le vom face în instanță.

raluk0207 a scris:

O declarație, nu o procura. Pentru ieșit din tara.
Nu se poate renunta la autoritatea părintească. Odată recunoscut un copil, tatăl va avea toate drepturile și obligațiile ce decurg din aceasta calitate.
Nu prea merge sa va jucați de-a părinții. Acum vreau, acum nu mai vreau.
Custodia exclusiva se acorda doar de instanță și doar pentru situații deosebite (violenta, abuzuri, consum de droguri/alcool, comportamente grave ce pot afecta dezvoltarea copilului etc.)

În caz de custodie comuna nu puteți ieși din tara cu minorul fără acordul tatălui.

Daca aveti avocat discutati cu acesta ca sa va explice variantele posibile.
Mai poate exista și un program de vizita al tatălui care va trebui respectat.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Puteți sa o faceți și la Haga.
Custodia/autoritatea părintească nu poate forma obiectul vreunei convenții între părinți.
Ma degrevez de obligațiile legale, ca asa vreau eu. Asta nu se poate în veci.
Domiciliul copilului poate fi stabilit la mama, dar autoritatea părintească va fi comună.
raluk0207, utilizator