avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de comun acord ...

Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de comun acord sa îmi predea custodia ei,oare voi putea pleca cu fiica mea fara acordul lui?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: c123456 , utilizator 05:48, 29 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stiu ce intelegeti dvs prin predarea custodiei. Legal nu exista asa ceva.

Ambii parinti exercita impreuna autoritatea parinteasca in interesul copilului.

Daca discutam de custodie exclusiva, ei bine aceasta trebuie consfintita de catre instanta si de multe ori se intampla si sa fie respins acest acord al parintilor. Caci un parinte nu poate sa se derobeze de obligatiile sale pentru ca asa vrea. Are o indatorire morala fata de viata pe care a adus o pe lume,

Daca veti obtine insa custodia exclusiva prin instanta, atunci da, puteti pleca in afara tarii fara acordul tatalui.

Pana la obtinerea custodiei va este suficienta o procura din partea acestuia.
O declarație, nu o procura. Pentru ieșit din tara.
Nu se poate renunta la autoritatea părintească. Odată recunoscut un copil, tatăl va avea toate drepturile și obligațiile ce decurg din aceasta calitate.
Nu prea merge sa va jucați de-a părinții. Acum vreau, acum nu mai vreau.
Custodia exclusiva se acorda doar de instanță și doar pentru situații deosebite (violenta, abuzuri, consum de droguri/alcool, comportamente grave ce pot afecta dezvoltarea copilului etc.)
Pai ne vom judeca pentru stabilirea domiciliului la mine (mama) și am căzut de comun acord sa îmi predea custodia ei.
Toate astea le vom face în instanță.

raluk0207 a scris:

O declarație, nu o procura. Pentru ieșit din tara.
Nu se poate renunta la autoritatea părintească. Odată recunoscut un copil, tatăl va avea toate drepturile și obligațiile ce decurg din aceasta calitate.
Nu prea merge sa va jucați de-a părinții. Acum vreau, acum nu mai vreau.
Custodia exclusiva se acorda doar de instanță și doar pentru situații deosebite (violenta, abuzuri, consum de droguri/alcool, comportamente grave ce pot afecta dezvoltarea copilului etc.)

În caz de custodie comuna nu puteți ieși din tara cu minorul fără acordul tatălui.

Daca aveti avocat discutati cu acesta ca sa va explice variantele posibile.
Mai poate exista și un program de vizita al tatălui care va trebui respectat.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Puteți sa o faceți și la Haga.
Custodia/autoritatea părintească nu poate forma obiectul vreunei convenții între părinți.
Ma degrevez de obligațiile legale, ca asa vreau eu. Asta nu se poate în veci.
Domiciliul copilului poate fi stabilit la mama, dar autoritatea părintească va fi comună.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2022
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună ... lepriconana lepriconana Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună cu copiii în altă țară? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Custodie unica giulya93 giulya93 buna seaara sunt in proces cu fostul concubin pentru custodia copilului de 3 ani.se poate sa obtin custodie unica sau comuna ?adica daca tatal este un betiv si ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor LidiaSav LidiaSav Divort de comun acord cu soțul, mergem la notar. Eu vreau sa plec din țară cu tot cu copil dupa pronunțarea divorțului. Pot face asta, chiar daca ... (vezi toată discuția)