Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar nou in asteptare de mai bine de 90 de zile?!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar nou in asteptare de mai bine de 90 de zile?!

Buna ziua.
Am un dosar depus de avocatul meu intr-un municipiu resedinta de judet la una din Judecatoriile din tara pe civil pe 21.09.2022 si nici pana astazi, 28.12.2022 nu am primit primul termen in posta iar pe just.ro imi arata data ultimei modificari 22.09.2022 si fara informatii. Stiti poate cat dureaza, estimativ in Romania, pana te programeaza ptr. prima sedinta publica in cadrul unui proces? Care e urmatorul pas pe care ar trebui sa-l fac pentru a urgenta procedura? Multumesc!
GEKO17, utilizator
Vorbiți cu avocatul pentru urgentarea cazului.

Dosarele mele din țară nu prea depășesc 2 luni de zile pana la primirea citatiei pentru judecata.

În București mai exista astfel de probleme cu o durata ceva mai îndelungată.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu exista o procedura prin care sa puteți accelera stabilirea termenului de judecata la acest moment procesual.Raspunsul anterior este ca întotdeauna ușor exagerat ....Asa cum am mai spus și cu alte ocazii exista sute de mii de justitiabili care sunt în aceeași situație 3,4 luni a devenit un minim..
Conteaza foarte mult si cum motiveaza avocatul si circumstantele concrete ale cauzei.
Insa, in general, avocatii nu prea se grabesc si este normal sa se mearga lent.
De altfel, aceasta lege a accelerarii judecatitilor...a fost gandita tot de avocati care nu se grabesc...am eu banuiala rezonabila...

In orasele mici merge de la sine rapid din ce am vazut eu.
Nu misc un deget si vine citatia.

Ce am zis eu in 2011 se tot intampla de ani de zile si nu sunt Nostradamus...
Accelerarea judecarii proceselor este pe doua viteze...tiptil si foarte incet...
Unele lucruri sunt vizibile ochilor unui specialist in drept si pana sa se intample, daca stie si cum gandesc judecatorii...

Si Covidul a pus capac.
Atata se astepta...un motiv...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,

Avocatul poate formula o solicitare, motivata, in sensul de a se fi acordat primul termen de judecata.

Teoretic da,in practica situațiile în care se admit preschimbarile de termen sunt rare..