Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Te poti inscrie la examenul pentru dobandira calitatii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Te poti inscrie la examenul pentru dobandira calitatii de notar ...

Te poti inscrie la examenul pentru dobandirea calitatii de notar stagiar daca exista o decizie judecatoreasca definitiva prin care s-a dispus amanarea aplicarii pedepsei pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere de droguri de risc şi de mare risc pentru consum propriu, fără drept, prevăzută de art. 4 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 143/2000, obiect al cauzei penale nr. 31/D/P/2021?
georgeandreib, utilizator
Exista o decizie de condamnare chiar si cu amanarea pedepsei. Una din conditiile de participare la concursul ptr notar este aceea de a nu avea antecedente penale ( adik condamnari) rezultate ca urmare a săvârşirii unei infracţiuni de serviciu sau în legătură cu serviciul ori a săvârşirii cu intenţie a unei alte infracţiuni. Totodata este necesare buna reputatie. Chiar daca nu este trecuta in cazier, exista un impediment prin a declara acea condamnare.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business