Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Autoturism ce va fi depus la REMAT
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Autoturism ce va fi depus la REMAT

Autoturism ce se intentioneaza a fi depus la REMAT (deocamdata nu sunt fonduri) in vederea programului RABLA.
Daca acest lucru nu este posibil pana la finele anului 2022 pentru ca REMAT nu are fonduri, în anul 2023 am inteles de la Directia taxe si impozite ca se plateste impozitul pe anul 2023 integral, fara a putea sa recuperez o parte din impozitul platit, deoarece radierea si scoaterea din evidentele fiscale se face catre stat si nu catre o alta persoana.
Parere personala este sa platesc impozitul pe primele 6 luni pentru ca paguba sa fie mai mica.
Mentionez faptul ca am depus toate diligentele la reprezentantul DACIA din zona, inclusiv taxa de rezervare
Multumesc pentru raspunsuri!
george-neagu, moderator
Achitati c/v impozit aferent 6 luni-DACA in aceasta perioada puteti solutiona cu programul RABLA
Multumesc!