avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Autoturism ce va fi depus la REMAT
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Autoturism ce va fi depus la REMAT

Autoturism ce se intentioneaza a fi depus la REMAT (deocamdata nu sunt fonduri) in vederea programului RABLA.
Daca acest lucru nu este posibil pana la finele anului 2022 pentru ca REMAT nu are fonduri, în anul 2023 am inteles de la Directia taxe si impozite ca se plateste impozitul pe anul 2023 integral, fara a putea sa recuperez o parte din impozitul platit, deoarece radierea si scoaterea din evidentele fiscale se face catre stat si nu catre o alta persoana.
Parere personala este sa platesc impozitul pe primele 6 luni pentru ca paguba sa fie mai mica.
Mentionez faptul ca am depus toate diligentele la reprezentantul DACIA din zona, inclusiv taxa de rezervare
Multumesc pentru raspunsuri!
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: tiberiu60 , utilizator 11:44, 29 Decembrie 2022
Achitati c/v impozit aferent 6 luni-DACA in aceasta perioada puteti solutiona cu programul RABLA
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere rabla playerone2006 playerone2006 buna ziua , as dori sa stiu daca pot sa radiez de la primarie o masina care a fost dusa la remat in cadrul programului rabla in conditiile in care nu am ... (vezi toată discuția)
Scoaterea unui autoturism din evidenta fiscala ContSters217095 ContSters217095 Buna ziua, Detin de ceva timp un autoturism inmatriculat avariat pentru care am impozite restante de platit. (numai pe 2011 as avea de platit 2000+ ... (vezi toată discuția)
Programul rabla - ce documente sunt necesare? adrianag10 adrianag10 care sunt actele necesare pt a preda o masina la remat,si care sunt primii pasi de urmat?.!.Mai trebuie ceva de la primarie,trebuie facuta programare?.Va ... (vezi toată discuția)