avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am făcut dosarul la primărie pentru trecerea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am făcut dosarul la primărie pentru trecerea unui teren în ...

Am făcut dosarul la primărie pentru trecerea unui teren în intravilan ca să poată fi vândut. Dacă vor fi mai mulți care vor sa cumpere (preemptori),cui trebuie sa-i vând, sunt obligat să vând ca la o licitație?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:58, 30 Decembrie 2022
Doar pentru terenurile extravilane legea stabilește preemptori.
Dacă terenul este intravilan, îl puteți vinde oricui.
Am înțeles. Terenul figurează în extravilan. Dar nu am înțeles care-i treaba cu preemptorii

raluk0207 a scris:

Doar pentru terenurile extravilane legea stabilește preemptori.
Dacă terenul este intravilan, îl puteți vinde oricui.

Pentru terenurile extravilane: dvs stabiliți un preț, pe care îl menționați în oferta de vânzare, care va sta afișată la Primarie.
Vânzarea se face la prețul stabilit de dvs. Prețul nu poate fi mai mic sau mai mare, decât cel din oferta.
Dacă sunt mai mulți preemptori interesați, vor cumpăra în funcție de rangul stabilit de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren extravilan - lege 2023 actualizata - ajutor! ... elryko elryko Cumparare teren extravilan - lege 2023 actualizata - ajutor! Doresc sa cumpar un teren 52 ari din care 27 sunt intravilan iar restu extravilan, cum se ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract arenda teren extravilan Kuntay Musa Kuntay Musa Am incheiat un contract de arenda, eu fiind proprietarul. Arendasul a dorit sa cumpere terenul. De la bun inceput arendasul taraganeaza sub diferite motive ... (vezi toată discuția)
Promisiune vanzare teren extravilan, am făcut la notar o promisiune de vânzare cumpărare ... emilia_florentina2006 emilia_florentina2006 Bună seara, am făcut la notar o promisiune de vânzare cumpărare teren extravilan, dar cumpărătorul nu îndeplinește condițiile prevazute de legea ... (vezi toată discuția)