Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am făcut dosarul la primărie pentru trecerea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am făcut dosarul la primărie pentru trecerea unui teren în ...

Am făcut dosarul la primărie pentru trecerea unui teren în intravilan ca să poată fi vândut. Dacă vor fi mai mulți care vor sa cumpere (preemptori),cui trebuie sa-i vând, sunt obligat să vând ca la o licitație?
Doar pentru terenurile extravilane legea stabilește preemptori.
Dacă terenul este intravilan, îl puteți vinde oricui.
Am înțeles. Terenul figurează în extravilan. Dar nu am înțeles care-i treaba cu preemptorii

raluk0207 a scris:

Doar pentru terenurile extravilane legea stabilește preemptori.
Dacă terenul este intravilan, îl puteți vinde oricui.

Pentru terenurile extravilane: dvs stabiliți un preț, pe care îl menționați în oferta de vânzare, care va sta afișată la Primarie.
Vânzarea se face la prețul stabilit de dvs. Prețul nu poate fi mai mic sau mai mare, decât cel din oferta.
Dacă sunt mai mulți preemptori interesați, vor cumpăra în funcție de rangul stabilit de lege.