avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Exploatez o gradina de mai bine de 30 de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Exploatez o gradina de mai bine de 30 de ani. Nu a ...

Buna ziua. Exploatez o gradina de mai bine de 30 de ani. Nu a fost revendicata, dar nici nu am platit impozit pentru ca nu au acceptat cei de la primarie. O pot dobandi legal si daca da, ce ar trebui sa fac? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 13:14, 5 Ianuarie 2023
Eu apreciez că vă puteți folosi de instituția uzucapiunii.
Teoretic puteți încerca o acțiune de uzucapiune dar trebuie văzut cu cine va judecați...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de proprietate prin uzucapiune : maitrei maitrei Sunt în posesia unei gradini de 54 de ani.O am în folosinţă în urma unei înţelegeri verbale de acum 54 de ani. Unul din cei doi fraţi(soacra mea cu ... (vezi toată discuția)
Teren fara acte florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Bunica mea detine un teren agricol pentru care nu are titlu de proprietate, dar este trecut in Registrul Agricol. Mai precis, dupa masuratorile din ... (vezi toată discuția)
Pot trece un teren pe nume prin uzucapiune? geortge geortge Buna ziua! Părinții mei locuiesc într-o casă cu curte si grădina dar in acte figurează ca detin o suprafață mai mică decât cea reală. Mai exact, ... (vezi toată discuția)