Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... A intrat proprietarul peste mine in casa, pe 31 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

A intrat proprietarul peste mine in casa, pe 31 Decembrie ...

Buna seara. A intrat proprietarul peste mine in casa, pe 31 Decembrie fără sa ma anunțe in niciun fel, crezând ca nu sunt acasă. Pretinde ca nu a făcut nimic care sa încalce contractul pentru ca el are voie sa intre când vrea și acum ma amenință ca dacă nu ii dau banii de chirie pe Ianuarie ma evacuează in 48 de ore pentru ca in contact scrie ca am provocat stricăciuni (s-a spart un geam in casa, era instabil și pus intr-o tâmplărie veche din 1967). Ce credeți pot face legal acum? Mai stau maxim o săptămâna aici, încă nu am confirmat o data a mutării exactă. Îmi e teama ca intra peste mine iar. Mulțumesc
Theodora Su, utilizator
Buna ziua,
Ceea ce a facut proprietarul este infractiune si se numeste violare domiciliu.
Puteti sa- faceti plangere penala pentru aceasta,
Evacuarile nu se pot face in perioada octombrie-aprilie (adica in perioada lunilor de iarna). Pentru evacuare, conform legii, termenul este de 30 de zile.
Plângere la politie pt a l tempera puțin,nu va poate evacua în 48/h..
De 112 ați auzit? După cum vi s-a explicat, forțat nu puteți fi evacuată decât în baza unei sentințe; sunt proprietari cărora chiriașii nu le mai plătesc chiria, le distrug apartamentele și nu pot face nimic până la obținerea unei decizii de evacuare. Și și cu aceea, doar într-o perioadă a anului. Asta este, legea protejează mai mult chiriașul decât proprietarul. Dar în afară de lege, mai există intimidarea, ca în cazul dvs.; însă aici deja s-a mers mai departe, intrându-se în zona penalului.
Deci, scurt, dacă mai intră peste dvs. - cum adică "intră", nu aveți yală cu blocare la ușă? - sunați la 112. Și când predați locuința, e bine să aveți cu dvs. un martor, și să faceți un proces-verbal de predare/primire.

Theodora Su a scris:

Buna seara. A intrat proprietarul peste mine in casa, pe 31 Decembrie fără sa ma anunțe in niciun fel, crezând ca nu sunt acasă. Pretinde ca nu a făcut nimic care sa încalce contractul pentru ca el are voie sa intre când vrea și acum ma amenință ca dacă nu ii dau banii de chirie pe Ianuarie ma evacuează in 48 de ore pentru ca in contact scrie ca am provocat stricăciuni (s-a spart un geam in casa, era instabil și pus intr-o tâmplărie veche din 1967). Ce credeți pot face legal acum? Mai stau maxim o săptămâna aici, încă nu am confirmat o data a mutării exactă. Îmi e teama ca intra peste mine iar. Mulțumesc

Da, proprietarul trebuia sa va anunțe.
Dar dacă contractul s-a încheiat pe 31 dec, înseamnă că dvs nu mai aveți dreptul sa stați legal acolo.
Și iar nu înțeleg de ce nu ii platiti chiria, dacă tot mai stați în locuință?
Dvs va cereți drepturi, dar nu respectați drepturile celuilalt.
Contractul se încheie pe data de 16 februarie, nu pe 31 decembrie. Si nu am platit pentru ca NU mai stau, caut si pana nu stiu exact o data nu are niciun sens sa ii dau in avans bani ca apoi sa aiba, doar peste cateva zile, sa mii dea înapoi pentru ca am stat mai putin sau invers.

Plus ca eu i-am trimis mesaj ca sunt plecata de Rev din localitate, după ce m-a intrebat pe 30 (vineri) cand ne vedem luni (pe 2) sa ii dau chiria. Trecusera maxim 40 de minute de la mesaj pana la venirea incognito. Repede ati ajuns la concluzia ca stateau eu ilegal. Vi se pare normal sa patiti asta?