avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordonanta presedintiala

am un prieten care are casa ocupata abuziv de niste indivizi si nu il mai lasa sa intre in imobil, unul din acesti indivizi are buletinul facut la aceasta adresa chiar de prietenul meu, iar ceilalti stau acolo pt ca el i-a invitat asa spun la politie.A facut plangere la politie pt vilolare de domiciliu si tulburare de posesie si a primit neinceperea urmaririi penale pt niste motive de-a dretul stupide gen: are chei deci are dreptul sa stea acolo sau are buletin si poate sta etc.Poate introduce ordonanta presedintiala?ce sanse de castig are?Sau poate sa vand imobilul si cel care cumpara sa intre fara nicio evacuare pt ca nu are nicio treaba cu ei nu el i-a bagat si nu el le-a facut buletin?Ce ne sugerati?
Cel mai recent răspuns: andre-alina , utilizator 19:23, 13 August 2010
e proprietar pe imobil????
Este necesara promovarea unei actiuni in evacuare ( pe drept comun si nu pe ordonanta presedentiala) pe rolul instantei.
Dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii in evacuare, hotararea poate fi pusa in executare.
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Prietenul dvs, are o casa, .. sa intelegem ca este proprietar?
Daca este proprietar, are tot dreptul sa scoata din spatiul sau locativ, pe o persoana tolerata in spatiu pana la un moment dat, chiar daca are forme legale..
Ma mir ca daca a sesizat politia, nu au luat masuri.. dar poate sa schimbe incuietorile. Daca este proprietar nimeni nu-l poate obliga sa il accepte..
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2010
ContSters122901, utilizator
Este proprietar pe imobil si nu mai poate intra in el pt ca este amenintat am dus si mesajele la sectia de politie si degeaba .Cum se poate rezolva mai repede nu cu o ordonanta sau sa vanda?Noul proprietar ar mai trebui sa faca evacuarea in justitie?Sau poate intra cu acul de proprietate?
Este proprietar iar cel caruia i-a facut buletinul nu ii mai permite acesul si mai sta cu cineva pt intimidare.Politia vine pana la poarta cad sunam la 112 ii legitimeaza si nimic mai mult ne zice sa ii chemam in instanta sa ii evacuam ca ei nu pot sa ii dea afara.

Alte discuții în legătură

Evacuarea chiriasului cornelbote cornelbote o persoana daca este evacuata dintr-un imobil, a locuit in casa timp de 10 ani, nu are bulentin pe locatie in momentul acesta, a avut doar pe 1 an la inceput ... (vezi toată discuția)
Luare in spatiu mih_v mih_v Daca am luat pe cineva in spatiu in ap. pe care sunt proprietar si acum are carte de identitate pe 10 ani, pot sa imi retrag acordul de a locui in spatiul meu ... (vezi toată discuția)
Evacuare tolerat zallyna zallyna Am luat un nepot in spatiu, pentru a-si putea face buletin si pasaport. Acum are CI pe adresa casei mele, el neavand nici un drept de proprietate aici. El ... (vezi toată discuția)