avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordonanta presedintiala

am un prieten care are casa ocupata abuziv de niste indivizi si nu il mai lasa sa intre in imobil, unul din acesti indivizi are buletinul facut la aceasta adresa chiar de prietenul meu, iar ceilalti stau acolo pt ca el i-a invitat asa spun la politie.A facut plangere la politie pt vilolare de domiciliu si tulburare de posesie si a primit neinceperea urmaririi penale pt niste motive de-a dretul stupide gen: are chei deci are dreptul sa stea acolo sau are buletin si poate sta etc.Poate introduce ordonanta presedintiala?ce sanse de castig are?Sau poate sa vand imobilul si cel care cumpara sa intre fara nicio evacuare pt ca nu are nicio treaba cu ei nu el i-a bagat si nu el le-a facut buletin?Ce ne sugerati?
Cel mai recent răspuns: andre-alina , utilizator 19:23, 13 August 2010
Deci nu a existat niciun contract de inchiriere nici nu a platit chirie in avans nu exista decat acel buletin.Asta este adevarul pt ca daca are buletin are si dreptul sa stea acolo pt ca adat la evid pop o cerere de luare in spatiu nu asa se face?Eu vreau sa stiu ce trebuie sa faca nu sa ocolesc raspunsul ma inereseaza sa gasesc solutia sa pierd timpul scriind aici fara rost.Daca avea contract spuneam asa cum am spus de buletin.Eu vreau solutii nu sa stau sa pierd timpul scriind.
Cand a chemat politia piretenul dvs a aratat actul de proprietate politiei?
Chiar nu plateste chirie, daca sta acolo? ne spuneti mereu doar de buletin. Asta nu are nici o legatura.
Si dvs, daca ati sta la parinti cu buletin.. parintii dvs, daca nu le convine, de felul in care va purtati, pot urgent sa ceara evacuarea dvs.
Prietenul dvs, daca are acte, si nu a luat chirie, poate cere in instanta evacuarea prin actiune de judecata, Nu trebuie sa vanda si apoi, altii sa ceara evacuarea, ca oricum va fi chemat la proces.
El trebuie sa lamureasca situatia imobilului inainte de a vinde.
Sa depuna acte doveditoare de proprietate si martori
Reclamatia la politie trebuia scrisa..

Cat priveste contractul... multi iau in chirie fara contract... dar primesc bani..
Daca asa stau lucrurile, ca a stat acolo in spatiu, fiind tolerat DE PRIETEN, poate merge la superiorii din politie si sa spuna ca a facut mai multe sesizari... dar sa duca actele de proprietate.
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2010
ContSters122901, utilizator
Am facut numeroase plangeri la parchetul de pe langa judecatoria sector 1 si la sectia de politie si stim de actiunea in evacuare dar asta dureaza f mult ne gandeam la ordonanta presedintiala sau pur si simpla sa vanda unui frate si acesta sa intre cu forta.Stiti cat dureaza un proces?Poate si un an timp in care individul asta foloseste casa este corect si lasa si datorii ca doar nu este prost sa le plateasca si cu ce ramane prietenul meu?Cu bani dati in instanta pt un imobil pt care plateste impozit si pe care nu il poate folosi un an sau poate si mai mult?
Astept raspuns de la un avocat care are idee cat dureaza o ordonanta presedintiala sau cum poate sa intre mai repede in posesia casei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuarea chiriasului cornelbote cornelbote o persoana daca este evacuata dintr-un imobil, a locuit in casa timp de 10 ani, nu are bulentin pe locatie in momentul acesta, a avut doar pe 1 an la inceput ... (vezi toată discuția)
Luare in spatiu mih_v mih_v Daca am luat pe cineva in spatiu in ap. pe care sunt proprietar si acum are carte de identitate pe 10 ani, pot sa imi retrag acordul de a locui in spatiul meu ... (vezi toată discuția)
Evacuare tolerat zallyna zallyna Am luat un nepot in spatiu, pentru a-si putea face buletin si pasaport. Acum are CI pe adresa casei mele, el neavand nici un drept de proprietate aici. El ... (vezi toată discuția)