Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordonanta presedintiala

am un prieten care are casa ocupata abuziv de niste indivizi si nu il mai lasa sa intre in imobil, unul din acesti indivizi are buletinul facut la aceasta adresa chiar de prietenul meu, iar ceilalti stau acolo pt ca el i-a invitat asa spun la politie.A facut plangere la politie pt vilolare de domiciliu si tulburare de posesie si a primit neinceperea urmaririi penale pt niste motive de-a dretul stupide gen: are chei deci are dreptul sa stea acolo sau are buletin si poate sta etc.Poate introduce ordonanta presedintiala?ce sanse de castig are?Sau poate sa vand imobilul si cel care cumpara sa intre fara nicio evacuare pt ca nu are nicio treaba cu ei nu el i-a bagat si nu el le-a facut buletin?Ce ne sugerati?
NU ati spus , in c calitate locuieste acolo.. nu cumva este chirias si a platit chiria anticipat pe o perioada de timp?
Daca este asa, trebuie sa rezolve problema cu chiriasul, pentru perioada cat a platiti, apoi poate sa vanda, daca nu il mai lasa sa locuiasca.
Singurul lucru pe care il are are buletin facut acolo si nu ii da voie sa intre si nu prea are cum sa schimbe incuietoare pt acolo este in permanenta cineva lasat de individul cu buletinul. Are doar buletin si atat si nu mai pote sa il scoata afara?Poate vinde?Iar cel care cumpara sa ii dea afara prin folosirea fortei fara evacuare sau e nevoie de evacuare si asa?

Ne poate sugera cineva ce putem face ca sa ii scoatem din spatiu pt ca buletinul nu il putem anula.Ce solutii ne dati?El s-a gandit sa vanda unui frate si acesta sa intre ca nou proprietar ca sa nu mai fie nevoie de evacuare ca dureaza si cei care stau acolo folosesc spatiul si il inchiriaza altora, fara acte, desi le-a taiat si curentul.
Ocoliti sa raspundeti clar...
Am inteles ca acela locuieste acolo, iar prietenul dvs este proprietarul.
Dar cel care nu vrea sa iasa din casa,, ce este ?? Ruda, pieten, chirias? Locuieste acolo fara sa plateasca nimic proprietarului? A venit politia, a vazut, dar nu poate ingadui ca un proprietar sa stea pe la poarta, fara sa aiba acces in proprieate, daca aceasta nu nu ar fi inchiriata , iar termenul de inchiriere este inca valabil..

Eu cred ca este platita chirie pe o perioada de timp, de aceea politia nu a facut nimic. IN acest caz, trebuie sa fie lasat pana cand a platit, si sa i se spuna ca intre timp sa-si caute alt loc.
Proprietarul nu poate cere evacuarea,in instanta daca chiria este platita anticipat, numai daca i se dau banii ionapoi si daca in prealabi i s-a dat un termen in care sa isi caute alt loc.
N u este cinstit sa vinda casa cu chisias cu tot. Cumparatorul va trebui sa ceara evacuarea, dar va cheama in judecata si pe vechiul propretar care i-a luat chirie si a vandut apoi casa...
Dvs nu ne=ati dat detalii, dar asa banuim ca este,, este chirias cu chiria achitata, daca politia vede si pleaca..
ContSters122901, utilizator
Nu ocolesc raspunsul prietenul meu il cunostea erau cunostinte ca altfel nu ii facea buletin, dupa ce i-a facut buletinul cat a fost plecat din Buc prietenul meu el a intrat acolo si nu i-a mai permis sa intre.Ca asa stau lucrurile nu are contract de inchiriere nu a avut niciodata doar i-a facut buletin la adresa lui si atat.Politia nu poate evacua persoanele asa ne-au spusa sa ne adresam instantei > Si da stam la porta cu politia pt ca nici lor nu le da voie sa intre.Deci clar este proprietar cu acte in regula iar cel care nu vrea sa plece din imobil are buletin la acea adresa si nu a avut niciodata niciun fel de contract nu i-a platit nicio chirie.