Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Am și eu o întrebare. Suntem 3 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Am și eu o întrebare. Suntem 3 frați,iar mama ...

Bună seara! Am și eu o întrebare. Suntem 3 frați,iar mama mea are titlul de proprietetate pe numele ei. Ea are făcut un AVC si este bolnava,iar tatăl meu a decedat.
Mama mea are dreptul la semnatura? Poate sa lase la un copil moștenirea fără semnatura celorlați 2 frați?
VĂ MULȚUMESC!
daca mama e constienta si cu mintea intreaga are dreptul sa dispuna de averea personala. mama nu poate lasa mostenirea, fiindca aceasta nu exista, mama fiind in viata. ea poate cel mult sa doneze sau sa vanda, sa incheie un contract de vanzare cu clauza de intretinere/ abitatie, etc...
daca mama nu are capacitate de exercitiu, puteti apela la instanta de tutela pentru a constata acest lucru si a institui o tutela/curatela, dupa caz