avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumnatul meu a lăsat fiului meu (nepotul lui) un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumnatul meu a lăsat fiului meu (nepotul lui) un apartament ...

Cumnatul meu a lăsat fiului meu( nepotul lui) un apartament în care a locuit cu defuncta sotie prin testament (la notar).
Poate fi atacat testamentul de alte persoane din familie, după moartea cumnatului?
Ultima modificare: Joi, 5 Ianuarie 2023
mirela_u, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:29, 5 Ianuarie 2023
conteaza de catre ce persoane, ce grad de rudenie exista inte cumnat si acele persoane
Dupa moartea cumnatului meu, cred ca moștenitori ar fi fratele cumnatului (adică soțul meu) și fratele defunctei, întrucât nu au copii. Ma intreb dacă fratele soției defuncte poate ataca testamentul.
nu, nu are de ce ataca.
Banuiesc ca ap e bun propriu al cumnatului.
Fratele sotiei decedat nici macar nu e mostenitor al cumnatului.
Ultima modificare: Joi, 5 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Cumnatul nu a făcut succesiune după moartea soției.. De aceea ma gândeam ca fratele ei ar fi moștenitor, cumnata neavând copii.
pai ce avea de mostenit dupa sotie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament pentru nepoti nerama nerama Buna ziua! Am si eu o mare nelamurire: soacra mea a avut o matusa de gradul 3 de care a avut grija si care i-a lasat prin testament mai multe imobile dupa cum ... (vezi toată discuția)
Testament talisman17 talisman17 Buna ziua, In cazul reprezentarii succesorale, cand, spre exemplu, in situata in care defunctul a avut doi copii dintre care unul a predecedat, lasand in ... (vezi toată discuția)
În cazul existentei unui testament, poate o persoana sa pretindă dreptul legal la moștenire, pretinzând ca este și ea nepoata? mcapata mcapata Avem un Testament făcut de ani de zile pentru doua nepoate. După moartea unchiului, autorul testamentului, a mai apărut un nepot, care își dovedește ... (vezi toată discuția)