Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumnatul meu a lăsat fiului meu (nepotul lui) un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumnatul meu a lăsat fiului meu (nepotul lui) un apartament ...

Cumnatul meu a lăsat fiului meu( nepotul lui) un apartament în care a locuit cu defuncta sotie prin testament (la notar).
Poate fi atacat testamentul de alte persoane din familie, după moartea cumnatului?
mirela_u, utilizator
conteaza de catre ce persoane, ce grad de rudenie exista inte cumnat si acele persoane
Dupa moartea cumnatului meu, cred ca moștenitori ar fi fratele cumnatului (adică soțul meu) și fratele defunctei, întrucât nu au copii. Ma intreb dacă fratele soției defuncte poate ataca testamentul.
nu, nu are de ce ataca.
Banuiesc ca ap e bun propriu al cumnatului.
Fratele sotiei decedat nici macar nu e mostenitor al cumnatului.
gi-jane2, moderator
Cumnatul nu a făcut succesiune după moartea soției.. De aceea ma gândeam ca fratele ei ar fi moștenitor, cumnata neavând copii.
pai ce avea de mostenit dupa sotie?