avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Neglijenta in prelucrarea datelor personale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Neglijenta in prelucrarea datelor personale

Compania pentru care lucrez m-a notificat ca datele mele personale inclusiv CNP, IBAN, Adresa de domiciliu si documente medicale administrate de angajator, au fost furate si "exista suspiciunea" ca aceste informatii au fost preluate de un tert. Incidentul a avut loc in Septembrie si eu am fost informat in ianuarie. Urmatorii pasi propusi de angajator sunt colaborarea angajatilor expusi cu o firma specializata in monitorizarea datelor personale in online. Intrebarea mea este daca angajatorul se face vinovat de neglijenta in gestionarea datelor cu caracter personal si daca eu si colegii mei putem solicita daune.
Cel mai recent răspuns: Developer2023 , utilizator 18:11, 6 Ianuarie 2023
La fel am pățit și eu la 8x8 International, dar hei oare suntem colegi ?

Support2023 a scris:

Compania pentru care lucrez m-a notificat ca datele mele personale inclusiv CNP, IBAN, Adresa de domiciliu si documente medicale administrate de angajator, au fost furate si "exista suspiciunea" ca aceste informatii au fost preluate de un tert. Incidentul a avut loc in Septembrie si eu am fost informat in ianuarie. Urmatorii pasi propusi de angajator sunt colaborarea angajatilor expusi cu o firma specializata in monitorizarea datelor personale in online. Intrebarea mea este daca angajatorul se face vinovat de neglijenta in gestionarea datelor cu caracter personal si daca eu si colegii mei putem solicita daune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa-mi montez camera de supraveghere la usa ? j.c.m j.c.m Pot sa-mi montez camera de supraveghere la usa ? Este legal? (vezi toată discuția)
Gdpr se aplica si pentru datele stocate in urma donarii de sange? lucian_c lucian_c Buna ziua, Din motive personale (suspiciuni ca anumite informatii au fost divulgate unor terte parti) doresc sa imi retrag informatiile personale stocate la ... (vezi toată discuția)
Monitorizare video ilegala la bloc magdastanciu magdastanciu Buna seara, asociatia de proprietari a scarii in care locuiesc a hotarat la initiativa presedintelui instalarea unui sistem de supraveghere video. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)