Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Neglijenta in prelucrarea datelor personale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Neglijenta in prelucrarea datelor personale

Compania pentru care lucrez m-a notificat ca datele mele personale inclusiv CNP, IBAN, Adresa de domiciliu si documente medicale administrate de angajator, au fost furate si "exista suspiciunea" ca aceste informatii au fost preluate de un tert. Incidentul a avut loc in Septembrie si eu am fost informat in ianuarie. Urmatorii pasi propusi de angajator sunt colaborarea angajatilor expusi cu o firma specializata in monitorizarea datelor personale in online. Intrebarea mea este daca angajatorul se face vinovat de neglijenta in gestionarea datelor cu caracter personal si daca eu si colegii mei putem solicita daune.
La fel am pățit și eu la 8x8 International, dar hei oare suntem colegi ?

Support2023 a scris:

Compania pentru care lucrez m-a notificat ca datele mele personale inclusiv CNP, IBAN, Adresa de domiciliu si documente medicale administrate de angajator, au fost furate si "exista suspiciunea" ca aceste informatii au fost preluate de un tert. Incidentul a avut loc in Septembrie si eu am fost informat in ianuarie. Urmatorii pasi propusi de angajator sunt colaborarea angajatilor expusi cu o firma specializata in monitorizarea datelor personale in online. Intrebarea mea este daca angajatorul se face vinovat de neglijenta in gestionarea datelor cu caracter personal si daca eu si colegii mei putem solicita daune.