avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, va rog sa ma ajutați cu câteva ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, va rog sa ma ajutați cu câteva întrebări legate ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutați cu câteva întrebări legate de închirierea unei proprietăți unor refugiați din Ucraina prin programul 50/20
Am pus un ap de închiriat pe un site , am fost contactata de un agent imobiliar ca are 3 persoane care ar vrea ap nostru ! Ar urma sa îl dam lor sa stea in ei de saptamana viitoare ! Avem emoții cu actele , nu am mai intrat niciodată in program ! Noi am cerut o garanatie pt ap care au zis ca o vom primi și agentul a cerut de la noi o suma de bani pt ca ia găsit ! Când am discutat despre actele lor nea spus ca noi trebuie sa mergem la poliție in primele 5 zile cu Pașapoartele lor sa declaram ca stau la noi in casa ( ceea ce intenționăm sa și facem) ! Pe lângă acest lucru agentul nea cerut noua o copie după faptul ca proprietatea este a noastră sau avem drept de folosință asupra ei ! Noi avem o procura notariala care ne da voie sa închiriem ap , chiar și sa îl vindem cu toate datele soțului meu pe ea ! Spune ca are nevoie de ea in format xerox ca sa facem un acord de închiriere între parti ( adică noi și agent) ca ne-au dat garanția la apartament și inventar , ca intram in program ! Și ca teoretic între noi și ucrainieni nu trebuie nici un fel de contract ! Este adevărat ca noi nu avem nevoie de nici un contract între noi și ucraienieni ( este nevoie doar de pasapoarte sau xerox pasapoarte ) ? Este legal ca noi sa luam garanție ? Au zis ca din program noi primim 50 RON/zi
As putea face toată chestia asta legal la un notar înainte de a ii lua in casa ? Vreau sa fie totul legal sa nu avem probleme cu legea in viitor

Dacă îmi poate scrie cineva exact ce acte am nevoie pentru a aplica in program as fi recunoscătoare

Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:31, 7 Ianuarie 2023
Noi avem o procura notariala care ne da voie sa închiriem ap , chiar și sa îl vindem cu toate datele soțului meu pe ea


De la cine aveți procura? Nu e apartamentul dvs?

raluk0207 a scris:

Noi avem o procura notariala care ne da voie sa închiriem ap , chiar și sa îl vindem cu toate datele soțului meu pe ea


De la cine aveți procura? Nu e apartamentul dvs?

E al fratelui soțului meu și el nu e in țara ! E procura notariala legala
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2023
IULIA-IULIA, utilizator
Nu e obligatoriu sa încheiați contractul de chirie la notar (doar dacă țineți dvs neapărat, insa daca ucrainienii nu știu limba romana, vor trebui asistati de un traducator autorizat de ministerul justiției. De asemenea, va trebuie documentație cadastrala si certificat de performanță energetica).
Contractul este la fel de valabil si încheiat între dvs, cu toate clauzele pe care le stabiliți de comun acord.
Nu știu ce implica acel program. Mai multe informații, găsiți dvs pe internet.


raluk0207 a scris:

Nu e obligatoriu sa încheiați contractul de chirie la notar (doar dacă țineți dvs neapărat, insa daca ucrainienii nu știu limba romana, vor trebui asistati de un traducator autorizat de ministerul justiției. De asemenea, va trebuie documentație cadastrala si certificat de performanță energetica).
Contractul este la fel de valabil si încheiat între dvs, cu toate clauzele pe care le stabiliți de comun acord.
Nu știu ce implica acel program. Mai multe informații, găsiți dvs pe internet.

Va mulțumesc pentru răspuns!
Documentația cadastrala și certificatul de performanța energetică ne trebuie doar dacă facem contractul de închiriere la notar sau oricum avem nevoie de el mai departe la depunerea actelor ?
Doar dacă încheiați contractul la notar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt in situatia in care un dezvoltator a intarziat ... Miky5 Miky5 Buna ziua, Sunt in situatia in care un dezvoltator a intarziat sa imi prezinte actele urmatoare invocand intarzieri ale primariei: - actele de ... (vezi toată discuția)
Comodat vs procura muadib muadib buna ziua. rude care pleaca din localitate doresc sa ne lase drepturile asupra apartamentului (drept de folosire si drept de inchiriere). care este cea mai ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am achiziționat un apartament în care holul este ... davidandi2201 davidandi2201 Bună ziua. Am achiziționat un apartament în care holul este proprietate comuna. Nu am știut acest lucru în momentul în care l am cumpărat, fostul ... (vezi toată discuția)