Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren privat, sau in proprietatea statului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren privat, sau in proprietatea statului

Buna ziua,
cum pot afla daca o anumita portiune de teren este proprietate privata, sau apartine de statul Roman? Cunosc doar localizarea pe Gmaps, fara alte detalii.
Mai concret, doresc sa aflu daca un teren din apropierea plajei are un proprietar, sau este ocupat in mod abuziv.

Intrebarea 2: cum pot afla daca o cale de acces este declarata ca fiind drum public, sau este doar o zona prin care se obisnuieste sa circule masini, dar in fapt este proprietate privata?

Multumesc.
1. Dacă e intabulată, accesati site-ul ancpi, identificati terenul, platiti 20 lei și primiti extrasul CF, unde scrie proprietarul. Dacă nu, puteți solicita suport de la primarie, dar acolo trebuie să dovediți că sunteți o persoană interesată în sensul legii, fiindcă această informație nu e publică.
2. Cereți de la primărie o copie a PUG, unde sunt figurate drumurile publice.
adriandimitriu, utilizator
Multumesc ptr informatii.
Nu gasesc sectiunea pe ancpi, unde pot identifica un teren pe harta (nu cunosc numar cadastral, sau carte funciara). Exista?