Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! As vrea sa ma ajutati cu o varianta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! As vrea sa ma ajutati cu o varianta privind urmatoarea ...

Buna ziua ! As vrea sa ma ajutati cu o varianta privind urmatoarea situatie:
- bunicii mei care sunt despartiti, nu divortati, detin un apartament pe care vor sa il lase fiului lor, adica tatalui meu, dar bunica traieste cu teama de a nu fi data afara din casa, desi i s-a explicat ca nu se va intampla asa ceva, nu este de convins. Exista cumva vre-un document prin care sa se impuna anumite clauze sau ceva benefic si pentru ea sa stea linistita ca nu va fi data afara ?
contract de vanzare cumparare a nudului, cu pastrarea uzufructului.
sau

contract cu renta viagera. cat timp traiestie va asumati responsabilitarea intretinerii, ulterior, imobilul ramanandu-va dvs
Dar care e urgenta? Tatal dvs oricum ii mosteneste, nu mai are rabdare sau cum?

Tatal meu mai are 3 surori , scuze nu am specificat asta
gi-jane2 a scris:

Dar care e urgenta? Tatal dvs oricum ii mosteneste, nu mai are rabdare sau cum?

Poate semna cu tatal un contract de intretinere cu drept de uzufrct viager. Va avea astfel certitudunea ca va sta un casa si ca va fi si îngrijită