Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cazul unui divort finalizat cu 2 copii minori,copii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cazul unui divort finalizat cu 2 copii minori,copii avand ...

In cazul unui divort finalizat cu 2 copii minori,copii avand domiciliu la casa construita in timpul casatoriei intre mine si fostul sot fiind bun comun,. Mentionez ..copii au rămas la sot in casa comuna, eu platind pensia alimentara, avand drepturile egale asupra copiilor ..
Copii fac parte la partaj?
Pot cere sa mi se dea partea la partaj in bun? Sa locuiesc și eu in casa?
Cat la suta se calculeaza sa primesc ,daca copii au domiciliu acolo?
copiii nu au treaba cu partajul, bunurile se impart intre soti ca sunt ale lor.
Nu veti locui acolo, puteti cere in cadrul partajului sa i se atribuie sotului casa si sa va dea sulta c/val a jumatate din casa.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT
Avocat
Sâmbătă, 7 Ianuarie 2023, 17:20
CONTACTEAZĂ
Divorțul are loc tocmai pt ca sdotii sa își continue viata,căsătoria fiind imposibil de continuat.Slabe șanse sa obțineți asa ceva chiar dacă ați avea o cota de 50%ș.Ar trebui ca imobilul sa fie partajabil în natura,(ceea ce e greu de crezut în cazul unui apartament de bloc sau chiar al unei case la curte) ,depinde și ce poziție ar avea fostul soț etcetc.Scuza cu copii sau dorința dvs de a fi aproape de ei nu este un argument viabil la partaj pt a sta precum ,,cuiul lui Pepelea "în imobil..
Bună ziua,da dar totusi eu doresc sa stau acolo la casa mea,nu este nici o cale in care sa cer asta...E și casa mea acolo de ce sa nu-mi dea voie legea?Pana la urma imi vreau jumatatea mea in bun nu bani

gi-jane2 a scris:

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT
Avocat
Sâmbătă, 7 Ianuarie 2023, 17:20
CONTACTEAZĂ
Divorțul are loc tocmai pt ca sdotii sa își continue viata,căsătoria fiind imposibil de continuat.Slabe șanse sa obțineți asa ceva chiar dacă ați avea o cota de 50%ș.Ar trebui ca imobilul sa fie partajabil în natura,(ceea ce e greu de crezut în cazul unui apartament de bloc sau chiar al unei case la curte) ,depinde și ce poziție ar avea fostul soț etcetc.Scuza cu copii sau dorința dvs de a fi aproape de ei nu este un argument viabil la partaj pt a sta precum ,,cuiul lui Pepelea "în imobil..

Casa trebuie împărțită, nu puteti locui impreuna , de aia ati si plecat ca era violent. Bunurile se impart dupa divort, de aia sotii divorteaza, ca nu se mai inteleg.
Casa nu se poate imparti in natura, asa ca raman 3 variante, o ia el si va da banii, o luati dvs si ii dati banii pe partea lui sau se vinde si se impart banii.