Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pentru a putea fi decontate, cheltuielile cu cazarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pentru a putea fi decontate, cheltuielile cu cazarea si masa ...

Pentru a putea fi decontate, cheltuielile cu cazarea si masa pentru angajat si membrii de familie pe perioada concediului de odihna, facturile pentru aceste servicii trebuie sa fie emise pe numele angajatului sau al firmei?
pe numele angajatului sa fie documentele

Pentru decontarea serviciilor turistice este necesar ca salariatul să prezinte un decont la care să atașeze documentele doveditoare: factura de cazare la hotel, factura de la agenția de turism, voucher-ul de la agenția de turism, bilete/facturi de transport emise pe numele salariatului solicitant și eventual documentul privind plata serviciilor.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Multumesc mult pentru raspunsul prompt. Asa am procedat si eu, dar de la contabilitate mi-a spus ca trebuiau emise pe firma. Exista undeva in Codul fiscal sau in alt document explicit aceasta prevedere?