Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Data certa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Data certa

Exista documente care, pentru a deveni executorii au nevoie de doar de data certa inscrisa pe ele, contrasemnata de un notar sau avocat, fara alte cerinte procedurale (de exemplu, un contract de imprumut intre persoane fizice).
Va rog frumos sa confirmati sau comentati daca astfel de documente pot fi incheiate in format electronic, cu semnatura digitala certificata, fara a mai fi nevoie de interventia notarului sau avocatului.
Multumesc cel mai frumos
adriandimitriu, utilizator
În România nu se poate decât cu prezenta personala a părților.
prin urmare, semnătura electronică (si implicit formatul electronic al unui contract civil, de ex.) nu este recunoscuta de către instanțe? sau este doar o pâine de mâncat? mulțumesc. cer scuze pentru limbajul oarecum colorat.
Depinde de la caz la caz în privința semnăturii digitale.
O acțiune în justiție trebuie semnata obligatoriu de reclamant în original dacă nu semnează avocatul care reprezintă partea

Atestarea se face in prezenta părților în România.
Se identifica părțile.

Eu am pe undeva opinia dvs. in aceasta privința.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Nu prea am văzut exemple practice ci mai mult discuții teoretice privind procedura datei certe pe înscrisul sub semnatura privata,dacă trebuie obținută de la data încheierii actelor,dacă se poate obține ulterior doar pe un exemplar ,de ex pe cel al creditorului etc.Inclin sa cred ca un notar public ar avea reticente sa dea data certa fără ca ambele părți din contract sa fie prezente etc..