avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1693 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bani pentru mancare/hrana zilnica angajatilor ? Exista ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bani pentru mancare/hrana zilnica angajatilor ? Exista asa ceva? ...

Bani pentru mancare/hrana zilnica angajatilor ? Exista asa ceva? In ce limita? Se impoziteaza ?
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 19:40, 14 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Există, dar nu e vorba de bani dați ”în mână” angajaților, ci de plata de către angajator a unei mese zilnice pentru salariați.

Aveți detalii aici:
Practic, vorbim de un nou beneficiu fiscal care permite angajatorului să ofere masa angajaților săi și să aplice un regim fiscal mai bun. Asta permite angajatorului să contracteze un serviciu de furnizare a hranei, pe bază de comandă zilnică, de pildă, pentru toți angajații ce lucrează într-un spațiu de lucru.

www.avocatnet.ro/articol_634...

Se impoziteaza ?

Dacă suma zilnică alocată pentru un angajat nu depășește 30 de lei nu se plătește nicio taxă, nici măcar impozitul de 10%, ca în cazul tichetelor de masă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Important e sa vrea si sa poata sa va dea.
Si daca administratorul si salariatul sunt tot eu?
Multumesc, si daca angajatorul si salariatul sunt tot eu ( pe minimul de economie ) ?
Ca nu inteleg motivul pentru care contabilul meu spune ca nu exista acesti bani 30lei/zi

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Există, dar nu e vorba de bani dați ”în mână” angajaților, ci de plata de către angajator a unei mese zilnice pentru salariați.

Aveți detalii aici:
Practic, vorbim de un nou beneficiu fiscal care permite angajatorului să ofere masa angajaților săi și să aplice un regim fiscal mai bun. Asta permite angajatorului să contracteze un serviciu de furnizare a hranei, pe bază de comandă zilnică, de pildă, pentru toți angajații ce lucrează într-un spațiu de lucru.

www.avocatnet.ro/articol_634...

Se impoziteaza ?

Dacă suma zilnică alocată pentru un angajat nu depășește 30 de lei nu se plătește nicio taxă, nici măcar impozitul de 10%, ca în cazul tichetelor de masă.

Pai poate chiar nu aveti acesti bani in firma...

Alte discuții în legătură

Plata unei facturi de servicii cu bonuri de masa adriana_n adriana_n Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea nelamurire: O firma presteaza servicii de catering, iar clientul doreste sa plateasca ... (vezi toată discuția)
Este hrana acordata angajatilor deductibila pentru firma? CameliaNovac CameliaNovac Cum este privit din punct de vedere fiscal avantajul in natura, hrana, acordata angajatilor? Adica, am salariati care primesc tichete de masa si organizez si ... (vezi toată discuția)
Cheltuielile cu hrana angajati marin83 marin83 cum se inregistreaza in contabilitate cheltuielile pentru hrana angajatiilor cumparata de angajator? (vezi toată discuția)