Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bani pentru mancare/hrana zilnica angajatilor ? Exista ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bani pentru mancare/hrana zilnica angajatilor ? Exista asa ceva? ...

Bani pentru mancare/hrana zilnica angajatilor ? Exista asa ceva? In ce limita? Se impoziteaza ?
Bună ziua,

Există, dar nu e vorba de bani dați ”în mână” angajaților, ci de plata de către angajator a unei mese zilnice pentru salariați.

Aveți detalii aici:
Practic, vorbim de un nou beneficiu fiscal care permite angajatorului să ofere masa angajaților săi și să aplice un regim fiscal mai bun. Asta permite angajatorului să contracteze un serviciu de furnizare a hranei, pe bază de comandă zilnică, de pildă, pentru toți angajații ce lucrează într-un spațiu de lucru.

www.avocatnet.ro/articol_634...

Se impoziteaza ?

Dacă suma zilnică alocată pentru un angajat nu depășește 30 de lei nu se plătește nicio taxă, nici măcar impozitul de 10%, ca în cazul tichetelor de masă.
Important e sa vrea si sa poata sa va dea.
Si daca administratorul si salariatul sunt tot eu?
Multumesc, si daca angajatorul si salariatul sunt tot eu ( pe minimul de economie ) ?
Ca nu inteleg motivul pentru care contabilul meu spune ca nu exista acesti bani 30lei/zi

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Există, dar nu e vorba de bani dați ”în mână” angajaților, ci de plata de către angajator a unei mese zilnice pentru salariați.

Aveți detalii aici:
Practic, vorbim de un nou beneficiu fiscal care permite angajatorului să ofere masa angajaților săi și să aplice un regim fiscal mai bun. Asta permite angajatorului să contracteze un serviciu de furnizare a hranei, pe bază de comandă zilnică, de pildă, pentru toți angajații ce lucrează într-un spațiu de lucru.

www.avocatnet.ro/articol_634...

Se impoziteaza ?

Dacă suma zilnică alocată pentru un angajat nu depășește 30 de lei nu se plătește nicio taxă, nici măcar impozitul de 10%, ca în cazul tichetelor de masă.

Pai poate chiar nu aveti acesti bani in firma...