Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prin definitie o asigurare este un act benevol, sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prin definitie o asigurare este un act benevol, sau poti fi obligat ...

Prin definitie o asigurare este un act benevol, sau poti fi obligat sa platesti o asigurare fara consumtamantul tau ?
Aici in germania un tembel de agent de asigurari imi spune ca nu ma poate
demisiona din asigurare numai daca imi casez sau imi vand masina,

wanado7, utilizator
Unele sunt obligatorii, daca esti angajat, platesti obligatoriu asigurarea la sanatate, daca vrei masina, platesti obligatoriu rca, ai aigurare obligatorie la casa, daca vrei credit imobiliar, ai asigurare inca una pe imobil etc si mai sunt si cele facultative, te asiguri daca vrei, asigurare de viata, bagaje, casco, etc
gi-jane2, moderator