Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am și eu o întrebare. Sunt în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am și eu o întrebare. Sunt în așteptarea cadastrului ...

Bună ziua, am și eu o întrebare. Sunt în așteptarea cadastrului pt a face partajul. Fostul soț îmi cere acum o suma de bani , anticipat, înainte de a putea face partajul voluntar , la notar. În ce condiții ii pot da acești bani ca pe viitor sa nu poată sa ma încurce la partaj și sa se răzgândească asupra sumei pe care am hotărât împreună sa I o dau? Trebuie sa fac declarație la notar? Mulțumesc foarte mult!
mergeti la notar ca va descurca el, se face o promisiune.
[ link extern ]
Acordati suma solicitata incheind document autentificat la birou notarial
Așteptați partajul. Ii dați în ziua respectiva.
Poate sa se răzgândeasca și dacă ii dați banii înainte, cu toate promisiunile posibile.

raluk0207 a scris:

Așteptați partajul. Ii dați în ziua respectiva.
Poate sa se răzgândeasca și dacă ii dați banii înainte, cu toate promisiunile posibile.

De asta mi e teama și mie, Însă el are nevoie de bani ca și a cumpărat o casa și trebuie sa mai dea o diferență înainte de a face actele.
În caz ca se răzgândește, e posibil sa pierd banii dați chiar și cu act la notar?
Mulțumesc!!
De pierdut nu ii pierdeți, dar va dura în jur de 1-2 ani pana când ii veți recupera în urma unui proces.