avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, am și eu o întrebare. Sunt în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, am și eu o întrebare. Sunt în așteptarea cadastrului ...

Bună ziua, am și eu o întrebare. Sunt în așteptarea cadastrului pt a face partajul. Fostul soț îmi cere acum o suma de bani , anticipat, înainte de a putea face partajul voluntar , la notar. În ce condiții ii pot da acești bani ca pe viitor sa nu poată sa ma încurce la partaj și sa se răzgândească asupra sumei pe care am hotărât împreună sa I o dau? Trebuie sa fac declarație la notar? Mulțumesc foarte mult!
Cel mai recent răspuns: roxana2008 , utilizator 08:19, 17 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
mergeti la notar ca va descurca el, se face o promisiune.
[ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acordati suma solicitata incheind document autentificat la birou notarial
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Așteptați partajul. Ii dați în ziua respectiva.
Poate sa se răzgândeasca și dacă ii dați banii înainte, cu toate promisiunile posibile.


raluk0207 a scris:

Așteptați partajul. Ii dați în ziua respectiva.
Poate sa se răzgândeasca și dacă ii dați banii înainte, cu toate promisiunile posibile.

De asta mi e teama și mie, Însă el are nevoie de bani ca și a cumpărat o casa și trebuie sa mai dea o diferență înainte de a face actele.
În caz ca se răzgândește, e posibil sa pierd banii dați chiar și cu act la notar?
Mulțumesc!!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De pierdut nu ii pierdeți, dar va dura în jur de 1-2 ani pana când ii veți recupera în urma unui proces.

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil Marii5 Marii5 Buna seara. As avea nevoie de niste informatii legate de un antecontract de cumparare vanzare. S-a facut un contract de promisiune de vanzare cumparare cu o ... (vezi toată discuția)
Bani dati ca promisiune ili47 ili47 Am incheiat o promisiune ,am dat o suma -nu prea mult- ca peste 45 de zile sa achit avans pentru un imobil care apartine la doi proprietari.Cand am vrut sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va expun urmatoarea situatie: in luna mai am incheiat ... danieltan danieltan Buna ziua! Va expun urma toarea situatie: In luna mai am incheiat cu o persoana fizica un inscris - promisiune bilaterala de vanzare cumparare a unui teren, ... (vezi toată discuția)