Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Pentru pensiile de peste 3000 lei de la ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Pentru pensiile de peste 3000 lei de la ce suma se ...

Bună ziua,
Pentru pensiile de peste 3000 lei de la ce suma se calculează impozitul? De exemplu, pentru o pensie de 3500 cuantumul impozitului ar trebui sa fie 50 lei ( 10% din ce depășește 3000) sau altfel se face socoteala?

Multumesc,
Rodica Sangeorzan
Pentru o pensie de 3500 lei impozitul este de 150 lei , 10% din ce depaseste 2000 lei .