avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Pentru pensiile de peste 3000 lei de la ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Pentru pensiile de peste 3000 lei de la ce suma se ...

Bună ziua,
Pentru pensiile de peste 3000 lei de la ce suma se calculează impozitul? De exemplu, pentru o pensie de 3500 cuantumul impozitului ar trebui sa fie 50 lei ( 10% din ce depășește 3000) sau altfel se face socoteala?

Multumesc,
Rodica Sangeorzan
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 06:42, 16 Ianuarie 2023
Pentru o pensie de 3500 lei impozitul este de 150 lei , 10% din ce depaseste 2000 lei .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redirecționare procent din pensie către ong. georgiana30 georgiana30 Bună ziua ce pensie minima trebuie sa am ca să pot redirecționa impozitul pe venit către o asociație? Am citit ca ar fi minim 2000 ron, aceștia sa fie ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie de urmas Gabriela_C Gabriela_C Buna ziua, Va rog sa imi spuneti care este algoritmul de calcul pentru pensia de urmas pt sotie supravietuitoare. Concret, daca de exemplu pensia sotului a ... (vezi toată discuția)
Cuantum poprire venituri radu.radauti72 radu.radauti72 Am o datorie de plătit la ANAF , mi s-a pus poprire pe salar, mi se oprește 1/3. dar venitul meu este de 600 lei. Se calculează poprirea la venitul de 600 ... (vezi toată discuția)