Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, aș avea și eu o nelămurire referitoare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, aș avea și eu o nelămurire referitoare la legea ...

Bună ziua, aș avea și eu o nelămurire referitoare la legea 351/2022. Tatăl meu a lucrat ca operator preparare în mină, încadrat cu gr. II, în perioada de dinainte de 2001. Cei de la Casa județeană de pensii mi-au spus că ar trebui ca angajatorul să elibereze o adeverință prin care să specifice faptul că, conform noii legi, încadrarea lui s-ar modifica din gr. II în gr. I. Mina nu mai funcționează din 2006. Cum ar trebui procedat în această situație? Mai funcționează numai arhivele minei și cei de acolo au spus că pot elibera doar adeverință privind anii lucrați cu încadrare în gr. II.

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Gasiti legea aici: [ link extern ]
Nu se specifica nicio adeverinta care ar fi necesara. CJP sa citeasca legea cu atentie.