Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua! Aș dori sa știu care este procedura legala pentru următoarea situație:
2 soti în viață au cumpărat un apartament pe numele amândurora în anul 1991. Fiind în varsta, au dorit sa iei facă fiecare testament, dar când au ajuns la notar, acesta a spus ca nu este posibil din cauza faptului ca exista copii moștenitori. Dânșii doreau ca bunurile sa rămână soțului supraviețuitor, iar în momentul în care amândoi decedează, bunurile sa se împartă între cele 3 nepoate. Notarul în cauza a spus ca aceasta este posibil doar dacă copiii renunță la moștenire în favoarea nepoților, zicând ca nici testamentul de pe unul pe celălalt nu este posibil. Este adevărat? Care ar fi procedura de urmat în cazul în care exista totuși o soluție?
ca sa se poata, cert e ca trebuie sa gaseasca alt notar.
ca sa nu fie vreo problema, poate lasa prin testament drept de uzufruct sotiei si nuda proprietate, nepotilor.
Fiind vb de copiii loc, poate copiii sotilor, nu vor ataca testamentul.