Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata din PFA apensiei de intretinere copii minori. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata din PFA apensiei de intretinere copii minori. Buna ziua, ...

Plata din PFA a pensiei de intretinere copii minori.
Buna ziua,
Judecatorul a obligat tatal sa plateasca ,,1/8 din venitul net lunar efectiv incasat in favoarea minorului'', incepand cu ianuarie 2023.
Tatal obtine venituri doar din PFA-cabinet medical, nu este angajat.
Cum se poate interpreta textul de lege, calcula si plati corect 1/8 pt ianuarie 2023 asa cum cere judecatorul, cand veniturile unui PFA pentru anul 2023 se vor cunoaste abia in mai 2024, odata cu depunerea declaratiei.
Problema e ca mama copiilor va considera ca nu i se plateste corect si va incerca executarea silita, cu proprire de conturi.
Multumesc mult!
Nata88, utilizator
Cand a decis instanta nu a avut declaratia aferenta anului 2022? Daca nu era inceputa activitatea profesionala sau e partial anul fiscal anterior, aveti declaratia estimativa si va raportati la aceea, urmand ca la finalizarea anului sa se calculeze eventual o diferenta de catre executor.
Va mulțumesc pentru timpul acordat!
A avut declarațiile din ultimii 5 ani :), pe 2022 este estimativ.
Judecatorul precizează ,,lunar net efectiv incasat" dar nu face referire la vreo perioada de timp.
Întrebarea e dacă veniturile nete vor fi mai mici in 2023 decât cele din 2022 ce poate decide executorul în asa situație?
Mulțumesc!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Cand a decis instanta nu a avut declaratia aferenta anului 2022? Daca nu era inceputa activitatea profesionala sau e partial anul fiscal anterior, aveti declaratia estimativa si va raportati la aceea, urmand ca la finalizarea anului sa se calculeze eventual o diferenta de catre executor.

Ii va calcula fie la estimat, fie la 2022. Eu as zice ca mai corect ar fi la 2022. Daca va fi mai mult, va achita diferenta dupa depunerea declaratiei anul urmator, fie va fi mai putin si veti regla din sumele urmatoare datorate.