Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In contractul de vanzare cumparareal locuintei sant ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In contractul de vanzare cumparareal locuintei sant trecut eu ...

In contractul de vanzare cumparareal locuintei sant trecut eu si sora mea cu cate 1/2 parti fiecare,iar sora mea nu vrea sa imi restituie partea ei de 1/2 .La data cumpararii locuintei am fost imprumutat cu o diferenta de bani necesara pentru a cumpara locuinta de sora mea ,dar acesti bani i-am dat inapoi in totalitate.Sora mea nu locuieste cu mine si nici nu a contribuit absolut cu nimic la cumpararea acestei locuinte exceptand banii cu care m-a imprumutat,dar care i-am restituit in totalitate,dar nici nu vrea sa imi restituie mie in totalitate locuinta mea.
Fata de cele de mai sus va rog sa ma indrumati care este modalitatea de a intra in posesia in totalitate a locuintei mele proprietate personala,sora mea neavand absolut nici o contributie la obtinerea acesteia si absolut nici un drept asupra acesteia deoarece s=a trecut in contractul de vanzare cumparare in parti egale cu mine.
Va rog daca este posibil raspuns la adresa de e-mail.Multumesc anticipat.
Insistați că e exclusiv casa dumneavoastră, dar nu e așa. E proprietate comună pentru că ați cumpărat-o împreună.

Faptul că ea a contribuit o sumă mai mică ar putea face obiectul unei discuții despre cotele-părți în cadrul unui partaj. Faptul că i-ați restituit această sumă, tot în cadrul unui partaj, ar putea fi eventual considerar ca o sultă plătită în avans.

Cine locuiește efectiv acolo și plătește impozit, utilități etc., ar putea fi relevant doar dacă ați încerca să chemați sora în judecată într-un proces de uzucapiune. În regimul vechiului Cod civil v-ați fi încadrat la uzucapiunea de 30 de ani, dar din 1998 până acum sunt doar 25 de ani.

Mai puteați încerca o anulare parțială a CVC pe motiv de eroare sau dol, ca viciu de consimțământ, în sensul că ați crezut/ați fost făcut să credeți că doar garantați un împrumut, nu că deveniți coproprietari. Dar pentru o astfel de.acțiune termenul de prescripție este de 3 ani, nu de 25.

În concluzie, cum vi s-a mai zis, trebuie să începeți un partaj. Asistat musai de un avocat ca să nu mai faceți erori atât de mari.

Manuela Rășină, administrator