avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara ! Pensia invaliditate gradul 3 este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara ! Pensia invaliditate gradul 3 este considerata indemnizatie ...

Buna seara ! Pensia invaliditate gradul 3 este considerata indemnizatie sociala?Mentionez ca am lucrat 16 ani si 7 zile ( 2006_ 2022,, si ceva zile si in 2002) desi in2015 _ am fost diagnosticata cu cancer malign gradul 1 endometru_ 2 operatii in 3 luni, 2017= hiperplazie de timus, diabet in 2022)Medicul expert nu mi_ a luat in calcul neoplasmul
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:03, 19 Ianuarie 2023
Nu. Pensia este pensie ca orice altă pensie, nu este indemnizație.
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
Dapix, utilizator
Indemnizatia minima pentru pensionari la care faceti referire este reglementata de Ordonanța de urgență nr. 6/2009.
[ link extern ]
Acum este de 1125 lei, in loc de 1000.
Doar persoanele cu DIZABILITĂȚI primesc INDEMNIZAȚIE de handicap dacă sunt încadrați într-un grad de handical la DGASPC. Pensia nu-i indemnizație.

Spre exemplu, pensia de orice fel poate fi executată silit, pe când indemnizația de handicap nu poate fi urmarită pentru nici un fel de creanțe datorate de persoana cu dizabilități.

Dar dacă are și pensie de boală, aceasta poate fi executată silit de EXECUTOR sau de ANAF..
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de boala (cancer) slytuta slytuta Am si eu o problema cu tatal meu. a fost diacnosticat cu cancer in gat limba si bolta palatina. conform calculelor de pe cartea de munca are o vechime de ... (vezi toată discuția)
Pensie de boala miha0606 miha0606 Mama mea are 60 de ani.in urma cu aprox . 1 luna a fost diagnosticata cu neoplasm sigmoidian. Vechimea ei in munca este de aprox 5-7 ani. Intrebarea mea este- ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie handicap sau pensie de boala ika ika In luna septembrie 2013 am fost diagnosticata cu LIMFOM MALIGN NONHODGKIN DIFUZ CUCELULA MICA D STD IV si am fost tratata cu citostatice cure FCR .Am ... (vezi toată discuția)