Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara ! Pensia invaliditate gradul 3 este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara ! Pensia invaliditate gradul 3 este considerata indemnizatie ...

Buna seara ! Pensia invaliditate gradul 3 este considerata indemnizatie sociala?Mentionez ca am lucrat 16 ani si 7 zile ( 2006_ 2022,, si ceva zile si in 2002) desi in2015 _ am fost diagnosticata cu cancer malign gradul 1 endometru_ 2 operatii in 3 luni, 2017= hiperplazie de timus, diabet in 2022)Medicul expert nu mi_ a luat in calcul neoplasmul
Nu. Pensia este pensie ca orice altă pensie, nu este indemnizație.
Dapix, utilizator
Indemnizatia minima pentru pensionari la care faceti referire este reglementata de Ordonanța de urgență nr. 6/2009.
[ link extern ]
Acum este de 1125 lei, in loc de 1000.
Doar persoanele cu DIZABILITĂȚI primesc INDEMNIZAȚIE de handicap dacă sunt încadrați într-un grad de handical la DGASPC. Pensia nu-i indemnizație.

Spre exemplu, pensia de orice fel poate fi executată silit, pe când indemnizația de handicap nu poate fi urmarită pentru nici un fel de creanțe datorate de persoana cu dizabilități.

Dar dacă are și pensie de boală, aceasta poate fi executată silit de EXECUTOR sau de ANAF..
Dapix, utilizator