avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre copil

Am o fetita de 2 ani.
Eu cu tatăl copilului nu mai suntem împreună de mult timp,fetita este pe numele meu deoarece a locuit cu mine,în timp ce tatăl s-a ocupat de partea financiara și 2 zile pe saptamana statea la el acasă.
El dorește sa trec fata pe numele lui,deoarece considera ca asa este bine
Ma expun la niște riscuri ?
Cel mai recent răspuns: Avocat Neagu Elena , Avocat 10:15, 19 Ianuarie 2023
Bună ziua,

Nu prea înțeleg ce înseamnă pt.dvs. expresia „fetița este trecută pe numele meu”.

Dar, din punct de vedere juridic, problema stă în felul următor:
Dacă în certificatul de naștere al fetiței, la rubrica „tată” este trecut numele tatălui, atunci nu are nicio importanță daca fetița este pe numele dvs. sau pe numele tatălui.
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
E bine si pe numele dvs. Copilul va locui mare parte cu dvs si va e mai usor daca poarta numele dvs.
Daca copilul nu e recunoscut, il poate recunoaste, dar copilul va ramane cu numele dvs.
Lamuriti-l ca e tot copilul lui chiar daca nu are numele lui.
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Dacă tata nu este trecut în certificatul de nastere al copilului atunci acesta poate sa il recunoască oricand printr-o simpla declarație notariala.
Din acel moment, copilul are 2 parinti cu drepturi și obligații egale, exercitând împreună autoritatea parinteasca asupra fetitei.
Numele copilului insa se schimba doar cu acordul ambilor parinti. Puteți lua în calcul varianta ca fetita sa poarte numele de familie reunite ale ambilor parinti.
Consultați împreună sau separat un avocat si discutați în detaliu aspectele juridice preferabile situației în care va aflati dvs.
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
Avocat Neagu Elena, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil nascut in afara casatoriei alexe adrian alexe adrian va salut..as avea o intrebare simpla.locuiesc cu concubina mea de 8 ani si avem inpreuna o fetita.din diverse motive fetita nu este pe numele meu..ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Cum ii pot face pasaport fetitei mele fara semnatura tatalui? Meirin Meirin Buna ziua! Am o fetita de 14 ani, care sta in Romania cu mama mea. Ea e trecuta pe numele meu, pentru ca am divortat de tatal ei cand ea era mica. El nu a ... (vezi toată discuția)
Trecerea copilului pe numele tatalui stana_i2010 stana_i2010 Cand am nascut copilul eram in proces de divort. Copilul a fost trecut pe numele fostului sot, acesta fiind trecut si la rubrica tata.. Dupa terminarea ... (vezi toată discuția)