Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre copil

Am o fetita de 2 ani.
Eu cu tatăl copilului nu mai suntem împreună de mult timp,fetita este pe numele meu deoarece a locuit cu mine,în timp ce tatăl s-a ocupat de partea financiara și 2 zile pe saptamana statea la el acasă.
El dorește sa trec fata pe numele lui,deoarece considera ca asa este bine
Ma expun la niște riscuri ?
Bună ziua,

Nu prea înțeleg ce înseamnă pt.dvs. expresia „fetița este trecută pe numele meu”.

Dar, din punct de vedere juridic, problema stă în felul următor:
Dacă în certificatul de naștere al fetiței, la rubrica „tată” este trecut numele tatălui, atunci nu are nicio importanță daca fetița este pe numele dvs. sau pe numele tatălui.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
E bine si pe numele dvs. Copilul va locui mare parte cu dvs si va e mai usor daca poarta numele dvs.
Daca copilul nu e recunoscut, il poate recunoaste, dar copilul va ramane cu numele dvs.
Lamuriti-l ca e tot copilul lui chiar daca nu are numele lui.
gi-jane2, moderator
Dacă tata nu este trecut în certificatul de nastere al copilului atunci acesta poate sa il recunoască oricand printr-o simpla declarație notariala.
Din acel moment, copilul are 2 parinti cu drepturi și obligații egale, exercitând împreună autoritatea parinteasca asupra fetitei.
Numele copilului insa se schimba doar cu acordul ambilor parinti. Puteți lua în calcul varianta ca fetita sa poarte numele de familie reunite ale ambilor parinti.
Consultați împreună sau separat un avocat si discutați în detaliu aspectele juridice preferabile situației în care va aflati dvs.
Avocat Neagu Elena, Avocat