Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, as dori sa stiu ce costa parte am dreptul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, as dori sa stiu ce costa parte am dreptul din masa ...

Buna ziua, as dori sa stiu ce costa parte am dreptul din masa succesorala dupa tatal meu .
El a fost casatorit cu o femeie cu 2 copii,Nu ai lui . Ea a decedat inainte si el Acum cateva luni . Singura mostenitoare sunt eu ,din partea sotiei doar o fata. Cum se calculeaza cota parte? Multumesc
Ce bunuri au rămas? Au fost proprii ale soției, proprii ale tatălui, au fost dobândite în timpul căsătoriei (și cum)?
Au ramas 2 case si un apartament. Stiu ca una din case este facuta pe un teren al bunicului meu . Sotia a murit cu cateva luni inaintea lui . Se deschide succesiune din partea sotiei si aici tatal meu are dreptul la 1/4 din 50% ale sotiei?

raluk0207 a scris:

Ce bunuri au rămas? Au fost proprii ale soției, proprii ale tatălui, au fost dobândite în timpul căsătoriei (și cum)?

Da.
Tatăl dvs moștenește 1/4 din bunurile proprii ale soției. Mai departe, cei 1/4 de la tata, ii moșteniți dvs.
Multumesc pt raspuns . Deci ca sa inteleg Bine din totalul masei succesorale mi s Ar reveni 75%?

raluk0207 a scris:

Da.
Tatăl dvs moștenește 1/4 din bunurile proprii ale soției. Mai departe, cei 1/4 de la tata, ii moșteniți dvs.

Nu.
Depinde de natura bunurilor. Ca tot nu m-ati lămurit...

Din bunurile proprii ale soției, va revine 1/4 (adica 25%). Restul fiicei ei.
Din bunurile comune, dobândite de tata cu soția, va revine 5/8.
Bunurile proprii ale tatălui va revin în totalitate doar dvs.
raluk0207, utilizator