Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul de baza minim pe economie 24 de luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul de baza minim pe economie 24 de luni

Un salariat a fost angajat pe un post in data de 11.02.2020 cu un salariu de baza mai mare decat minimul pe economie la data respectiva. In ianuarie 2022 i s-a stabilit salariul la minimul pe economie - 2550 RON,
Poate fi mentinut la salariul minim pe economie 24 luni (in Codul muncii spune ca nu poti avea salariul minim de baza mai mult de 24 de luni de la incheierea contractului de munca)?

Da, poate fi mentinut 2 ani cu salariuul minim.
Atunci cele 24 de luni de la incheierea contractului de munca nu sunt termen de decadere?
Vedeti art.164 alin.2 ind.2 din Codul Muncii ... in speta, termenul se calculeaza de la 01.01.2022.
Dar daca e valabila OUG 142/2021 cu salariul minim incepand cu 1 ianuarie 2022 a mai ramas valabila OUG 130/2021 pentru mai mult de 24 de luni?