Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizare sentinta penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizare sentinta penala

Buna seara, am si eu o rugaminte va rog, din cauza faptului ca imi e greu sa ma deplasez, as vrea sa fac legalizarea unei copii a unei sentinte judecatoresti pronuntate acum aproape 9 luni. In curand se face 1 an si vreau sa fac legalizarea prin posta, in principiu mi am dat seama cum se face totul insa nu gasesc cum arata o cerere de legalizare a unei sentinte penale, pe net gasesc doar pentru sentinte civile, etc, si nu as vrea sa o gresesc, sa incerc sa o adaptez. pentru ca am nevoie de ea. M-ar ajuta mult un model fix pentru materia penala. Va multumesc anticipat !
Nu exista un model.obligatoriu puteți adapta modelul cererii pt sentința civila.Cel mai simplu e sa sunați la instanta respectiva și sa întrebați dacă se poate solicita prin posta dacă e cazul sa trimiteți un plic autoadresat etc.