avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna seara. Va rog sa ma indrumatii in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna seara. Va rog sa ma indrumatii in urmatoarea problema. Doresc ...

Buna seara.
Va rog sa ma indrumatii in urmatoarea problema.
Doresc sa scot o copie lagalizata de la arhiva judecatoriei Cluj-Napoca, o voi face prin posta pentru ca sunt foarte departe.
Am gasit mai multe modele de cerere pe internet....
Trebui o cerere catre arhiva si ulterior dupa ce primesc copia dupa acel dosar sa trimit iar o cerere de legalizare, sau pot face ambele cereri in acelasi timp?
Va rog daca se poate sa imi oferiti si un model de cerere. Multumesc anticipat!
Nu contează modelul,nu exista un formular stas.Indicati nr dosar,nr sentintei,precizați cate exemplare doriti ,anexati taxa timbru de 5.lei/ex ..Sunați înainte la registratura instantei pt a afla amănunte,anumite instante solicita sa trimiteți și un plic autoadresat ,o taxa pt fotocopiere daca nu aveti sentinta etc.In mod noul solicitați tot în aceeași cerere..
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicitare sentinta legalizata prin posta Ares-3 Ares-3 Va rog frumos sa ma ajutati cu un model de cerere pentru obtinerea prin posta unui exemplar legalizat al unei sentinte. Daca are importanta pentru timbrare, ... (vezi toată discuția)
Obtinere sentinta iccj Ali3n83 Ali3n83 Buna. Cum pot obtine o sentinta de la Inalta Curte de Casatie si Justitie fara a merge personal dupa ea? Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Legalizare sentinta divort csllngy csllngy Buna ziua. Divortul meu s-a pronuntat pe 8 decembrie 2010. Au trecut si cele 30 zile pt recurs. Acum vreau sa legalizez sentinta ( stampila definitiva si ... (vezi toată discuția)