Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obtinere sentinta ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Obtinere sentinta ICCJ

Buna.
Cum pot obtine o sentinta de la Inalta Curte de Casatie si Justitie fara a merge personal dupa ea?
Multumesc anticipat.
Incercati cu un telefon la arhiva instantei (la sectia unde s-a judecat dosarul) si explicati-le ca nu aveti cum sa ajungeti.
Le trimiteti prin posta taxa de timbru pentru fotocopiere ( 0,20 lei/pag - dupa modificarea taxelor de timbru) si un plic autoadresat.
Sau putei astepta ca dosarul sa se intoarca la instanta de fond si putei fotocopia atunci Decizia ICCJ.
Incercati, poate aveti succes!
In cazul in care sunteti parte, solicitati instantei, comunicarea sentintei.
O puteti astepta pana vine acolo unde s-a judecat in prima instanta.
Idaca nu va puteti angaja avocat care sa o poata obtine mai bine asteptati pana va veni dosarul la prima instanta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat