avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obtinere sentinta ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Obtinere sentinta ICCJ

Buna.
Cum pot obtine o sentinta de la Inalta Curte de Casatie si Justitie fara a merge personal dupa ea?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:14, 26 Iulie 2013
Incercati cu un telefon la arhiva instantei (la sectia unde s-a judecat dosarul) si explicati-le ca nu aveti cum sa ajungeti.
Le trimiteti prin posta taxa de timbru pentru fotocopiere ( 0,20 lei/pag - dupa modificarea taxelor de timbru) si un plic autoadresat.
Sau putei astepta ca dosarul sa se intoarca la instanta de fond si putei fotocopia atunci Decizia ICCJ.
Incercati, poate aveti succes!
In cazul in care sunteti parte, solicitati instantei, comunicarea sentintei.
O puteti astepta pana vine acolo unde s-a judecat in prima instanta.
Idaca nu va puteti angaja avocat care sa o poata obtine mai bine asteptati pana va veni dosarul la prima instanta.
Ultima modificare: Vineri, 26 Iulie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. va rog sa ma indrumatii in urmatoarea problema. doresc ... ciprian2023 ciprian2023 Buna seara. Va rog sa ma indrumatii in urmatoarea problema. Doresc sa scot o copie lagalizata de la arhiva judecatoriei Cluj-Napoca, o voi face prin posta ... (vezi toată discuția)
Eliberare copii simple inscrisuri - procedura lara12 lara12 am nevoie de niște copii simple după înscrisuri dintr-un dosar judecat in urma cu cativa ani, dar nu mă pot deplasa personal la arhivă cu cererea. am ... (vezi toată discuția)
Solicitare sentinta legalizata prin posta Ares-3 Ares-3 Va rog frumos sa ma ajutati cu un model de cerere pentru obtinerea prin posta unui exemplar legalizat al unei sentinte. Daca are importanta pentru timbrare, ... (vezi toată discuția)