avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Vin si eu cu o mica problema… am avut o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Vin si eu cu o mica problema… am avut o relatie ...

Buna seara! Vin si eu cu o mica problema… am avut o relatie de 3 ani cu o fata, timp in care s-au petrecut multe, dar intre timp ne-am despartit. In timpul relatiei mi-a dat niste banuti pentru a repara o motocicleta undeva la 5.000 ron, si alti banuti pentru cheltuieli comune sau strict pentru nevoile ei gen o casca sa se plimbe cu moto, sa isi plateasca ratele pt niste obiecte din aur si diverse cheltuieli… in fine a trecut timpul ne-am despartit, au trecut 2 ani de la despartire si a inceput sa bata apropouri ca are probleme avasa din cauza banilor dati mie ca parintii ca una alta ca diverse chestii… i-am zis ca ii voi da inapoi doar ca nu dispun de toti in acelasi timp, ii dam lunar din ei ca sa ne descurcam sa nu mai fie probleme, dar ea o tine pe a ei cu Politia si chestii de genul… pot sa dau banutii linistit lunar cat pot din ei ori trebuie sa ma grabesc sa achit integral? Imi explica si mie cineva ce si cum sta treaba? Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Acg194 , utilizator 08:23, 23 Ianuarie 2023
N-are politia cu ce sa o ajute ii dati cand puteti. Puteti incepe sa achitati din ei.
Daca nu aveti un act scris cu date si sume de restituire si nu v-ati luat (intr-un alt mod care se poate dovedi in instanta) aceasta obligatie puteti sa continuati linistit restituirea prin plati lunare.

Va recomand ca pentru fiecare suma achitata sa cereti chitanta scrisa si semnata de ea unde sa noteze si cat mai are de primit.
Ultima modificare: Luni, 23 Ianuarie 2023
Adrian Horatiu, utilizator


Adrian Horatiu a scris:

Daca nu aveti un act scris cu date si sume de restituire si nu v-ati luat (intr-un alt mod care se poate dovedi in instanta) aceasta obligatie puteti sa continuati linistit restituirea prin plati lunare.

Va recomand ca pentru fiecare suma achitata sa cereti chitanta scrisa si semnata de ea unde sa noteze si cat mai are de primit.


Banii de ea au fost trimisi pe card, iar eu la fel ii restitui, sa fie tranzactia vizibila. Mentionez ca banutii au fost dati benevol, fara sa cer eu, singura s-a oferit sa ma ajute, fara sa mentioneze nimic de returnat, doar ca acum nu stiu ce i-a venit…

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat poate dura o ancheta? tania63 tania63 La 31 aprilie 2008 autoturismul meu a fost lovit din spate de o motocicleta condusa de o persoana cu alcoolemie de 0.77 in aerul expirat , fara permis ptr ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am si eu o nelamurire… una dintre fostele mele ... Acg194 Acg194 Buna seara! Am si eu o nelamurire… una dintre fostele mele cu care am avut o relatie m-a ajutat cu niste banuti cand eram impreuna pentru a imi achizitiona ... (vezi toată discuția)
Motociclist nevinovat tamponat cu mercedes si vinovatul nu recunoaste. ajutor vali_bara vali_bara Pe data de 15.06.2008 in jurul orei 17.00 circulam pe o artera principala din mun Arad, cind de pe o strada laturalnica cu STOP un tip cu auto nu ma vede (in ... (vezi toată discuția)