Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie atacata de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie atacata de mostenitor

Bună ziua,

Am lăsat unuia dintre fii mei (am doi), toate bunurile mele prin donație. Am făcut 2 prostii:
1) nu am făcut vânzare-cumpărare
2) că nu am scris că am doi fii.

Acum ”fiul risipitor” a venit din Germania, după 17 ani în care nu mi-a vorbit, a atacat în instanța ca fiind ilicită donația. Nu încearcă să capete rezerva succesorală, ci încearcă să-l desființeze cu totul ”nulitate totală”. Am vândut terenul și am de să-i dau rezerva succesorală ca sultă, însă el insistă că vrea terenul agricol în natură.

1. Am dreptate că este mai degrabă degrabă nultiate parțială?

Deoarece cauza/scopul donației ar rămâne neschimbată și dacă aș spunei că
a. (există și nu îi las nimic)
b. și dacă (nu există, deci n-am cui să las).

2. Indiferent de soluție, si în eventualitata unui alt litigiu pentru rezerevă, cum procedează de obicei instanța când bunul a fost înstrăinat? Voi putea să despăgubesc cu sultă? (Ca să nu mai fie probeleme după ce nu mai sunt eu)

Vă mulțumesc !
Laura.Cristea, utilizator
Doamna sunteti vie, ce rezerva succesorala?
Ce motive invoca de cere anularea donatiei?
Nu trebuia sa faceti vanzare daca fiul nu a cumparat, stati linistita.
Ati declarat in fals ca nu aveti si alti copii sau doar ati omis sa ziceti ca mai aveti unul?
Cand ati incheiat actul?

Nu ii datorati nimic , deci nu aruncati cu banii.
Copilul a fost sfatuit prost oricum, pt o astfel de actiune.
Vă mulțumesc pentru răspuns !
Da, sunt vie, mă iertați pentru modul prost în care am scris mesajul, asta pe lângă lipsa cunoștințelor juridice.

Inevitabilitatea trecerii în neființă este tot mai evidentă la vârsta mea și ”iubitul” meu fiu nu a așteptat, și încâ cât sunt în viață a atacat donația ca fiind ilegală. Nu a mers pe o acțiune de reducere a libertăților, pentru că dorește să ia mai mult decât ”rezerva succesorală” . Mi-a spus că ”până se termină procesul probabil voi fi și eu plecată” și să nu mai piardă timp.

Da, am declarat în fals acum 14 ani că: ”este unicul fiu”.
Laura.Cristea, utilizator
ok, atunci nu eniciun pericol pt o eventuala plangere pt fals.
nu ati zis exact, ce cere ? Ce scrie in cerere, pe ce isi intemeioaza cererea?
Aveti avocat ?
nu ati cerut respingerea actiunii ca inadmisibila? ce rezerva viseaza ?
Din nou MULȚUMESC pentru răspuns și îmi cer scuze pentru limbajul imprecis sau chiar eronat.

Cerere de constatare a nulității absolute a contractului de donație.
Motivarea: ”Potrivit art 968 din Codul Civil di 1864 ”cauza este nelicită când este prohibită de lengi” Contractul se grefează pe suținerea că fratele meu ar fi unicul copil al mamei.

Abia am primit comunicarea de chemare în judecată. și am înaintat-o unui domn avocat care a zis că revine cu răspuns zilele astea.

Se poate ca donația să fie anulată parțial? introdus că unul dintre moștenitori FĂRĂ să-i las ceva (că nu mai există terenul)?
hm... nu stiu despre bunele moravuri, dar ati putea fi de acord ( prin intampinare) cu desfiintarea donatiei , anulare ce vrea el... si, ups, dupa ce va reintra in patrimoniu, sa ii vindeti fiului dorit, dandu-i si bani din teren sa poata dovedi ca a cumparat.
daca donatia ramane in picioare in urma procesului, fiul o va ataca ( din nou, dupa decesul dvs) ca ii incalca rezerva succesorala, si recupereaza ceva bani. Daca o desfiintati donatia si vindeti, nu mai ia nimic. Important e sa mai traiti ceva timp :)
reveniti cu raspunsul avocatului.
gi-jane2, moderator