Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condus auto fara carte de identitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condus auto fara carte de identitate

Buna ziua!

Mai este obligatoriu sa ai asupra ta cartea de identitate pentru a conduce un autovehicul?
In ianuarie 2020 a intrat in vigoare legea nr. 192/2019 pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul ordinii şi siguranţei publice, prin care se elimina sanctionarea neprezentarii unui act de identitate, fiind suficienta oferirea de informatii pentru stabilirea identitatii.

Intrebari:
1) Se transpune aceasta lege si in vederea conducerii unui autovehicul?
2) Avand in vederea contradictia cu articolul 147 din codul rutier, care sunt sansele castigarii unei contestatii, in cazul unei amenzi pentru lipsa cartii de identitate la volan?
usernameavocatnet, utilizator
Codul rutier, șoferii
“sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege”.

Cand nu se respecta obligația de a avea asupra lui documentele de mai sus, șoferii risca amenzi prevazute în clasa a III-a de sancțiuni,=de la șase la opt puncte-amendă.=cuprinse între 870 și 1.160 de lei.
Pentru refuzul
“înmânării actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, a celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea polițistului rutier, precum și refuzul de a permite verificarea vehiculului”
, șoferii risca patru puncte de penalizare.
Multumesc pentru raspuns!

Intr-adevar exista acestea prevazute in codul rutier.

Dar, care este relatia dintre cele doua acte normative?

Din momentul in care s-a eliminat obligativitatea de a purta actul de identitate fizic in conditiile ordinii publice, ramane necesara purtarea acestuia in conditiile conducerii unui autovehicul? Suficienta oferirii de informatii pentru identificare, prevazuta de legea nr. 192/2019, nu se extinde in toate situatiile?
Nu stiu de unde ati inteles asa . Legea 192/2019 a adus niste modificari legii 61/1991. Aratati unde scrie ca nu se sanctioneaza.
[ link extern ]
Scrie doar ca se sanctioneaza "refuzul unei persoane de a furniza date pentru stabilirea identității sale sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau a organelor de ordine publică, aflate în exercitarea atribuțiilor de serviciu". Nu spune nimic despre politia rutiera. Care are o lege specifica.

In acelasi mod, in OUG 195/2002 scrie ca plingerea contraventionala se depune doar la judecatoria de care apartine sectia de politie respectiva. Pentru alte fapte se aplica competenta alternativa prevazuta de OG 2/2001.

usernameavocatnet a scris:

Buna ziua!

Mai este obligatoriu sa ai asupra ta cartea de identitate pentru a conduce un autovehicul?
In ianuarie 2020 a intrat in vigoare legea nr. 192/2019 pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul ordinii şi siguranţei publice, prin care se elimina sanctionarea neprezentarii unui act de identitate, fiind suficienta oferirea de informatii pentru stabilirea identitatii.

latka, moderator
Multumesc pentru raspuns!

Aratati unde scrie ca nu se sanctioneaza.

www.avocatnet.ro/articol_526...

Intr-adevar articolul nu este din legislatia rutiera.
Intrebarea este tocmai daca nu ar trebui sa se aplice si in conditiile legii rutiere.

"Simpla nedeținere a actului de identitate nu trebuie sancționată atât de drastic, având în vedere că organul de poliție poate verifica identitatea persoanei și pe baza declarațiilor acesteia, coroborate cu verificările în bazele de date ale poliției", a fost motivatia modificarii legii. Nu se indeplinesc aceleasi conditii si in cazul unui control rutier?
usernameavocatnet, utilizator
Nu se aplica, nu au legatura trebuie sa aveti si buletinul, altfel luati amenda si nu e mica.