Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actualizare pensie intreţinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actualizare pensie intreţinere minor

Instanţa a stabilit pentru copilul meu o pensie alimentară în valoare fixă, pe care tatăl o plăteşte cu regularitate.
Articolul 531 alin. (2) Cod civil stipulează că pensiile de intreţinere pentru minori stabilite în sumă fixă se actualizează trimestrial, în funcţie de rata inflaţiei.
Întrucât tatăl nu vrea să plătească în funcţie de rata inflaţiei, care ar fi procedeul de urmat pentru ca el să fie obligat la respectarea legii?
Pe de altă parte, cum se poate corela această prevedere cu art.529 alin (2) Cod civil, care nu permite depăşirea unui anumit procent din venitul tatălui, datorat minorului în cauză?
Menţionez că această sumă fixă a fost stabilită în urmă cu câţiva ani şi că nu cunosc veniturile tatălui, este posibil ca suma rezultată în urma aplicării ratei de inflaţie să nu depăşească procentul din venit stabilit de art. 529 Cod civil
Martonze, utilizator
Neindexarea reprezinta o neexecutare partiala a obligatiei asa cum a stabilit o instanta, Prin urmare este posibila executarea silita. In acest caz, executorul este cel in drept sa actualizeze suma cu rata inflatiei., la solicitarea expresa a creditorului.

Daca astfel indexata pensia ar depasi procentul maxim prevazut de lege, atunci se va limita la acest plafon.

Legea prevede, insa textele trebuiesc intrepretate corelat, astfel ca poate in situatia dvs nu se poate aplica, dar in altele da.

Incercati si vedeti daca se poate obtine ceva mai mult caci temei aveti in hotararea judecatoreasca definitiva.

Offtopic
Poate cereti in instanta o marire, ca de acum cativa ani...sigur salariul/ venitul e mai mare.
gi-jane2, moderator
Bună ziua
Am contactat un executor şi acela mi-a spus că, din moment ce tatăl plăteşte cât scrie în sentinţă, el nu poate demara executarea silită. Dacă execu6torul mă refuză, cum îl pot determina pe tată să respecte legea?
Aş vrea ca obligaţia să fie virată direct de la instituţia care-i oferă venituri, direct în contul meu.
Cum să procedez?
eu cred ca trebuie notificat tatal intai si abia cand nu se supune ar trebui apelat la executor.
la executor nu pensia o cereti- apelati la alt executor si diferenta de bani intre cat plateste si cat ar trebui sa plateasca.
Mulţumesc.
În ipoteza în care , notificat fiind, tatăl plăteşte suma atualizată din urmă, care ar fi procedura să indexeze în continuare, fără a fi obligat de executor?
Adică mă interesează care ar fi modalitatea ca pensia alimentară să fie virată direct de la instituţia unde este angajat în contul meu? Executorul poate să solicite asta, dacă el plăteşte, după notificare?