Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie auto SH de la dealer
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie auto SH de la dealer

Va adresez urmatoarea intrebare: in cazul achizitiei unui auto sh de la un dealer auto, acesta este obligat prin vreun articol de lege sa aduca la cunostinta clientului, cel putin daunele despre care dealerul are cunostinta?
Autovehiculul in cauza a fost implicat intr-un eveniment rutier pe perioada cand era in posesia dealerului, ca masina de reprezentanta. Acest eveniment nu a fost adus la cunostinta clientului in momentul vanzarii autoturismului, iar ulterior, la doua zile de la vanzare, clientul a aflat acest aspect, recunoscut cu mare greutate si de dealer. Raspunsul dealerului a fost ca nu-l obliga nicio lege sa comunice istoricul de dauna in cazul instrainarii unei masini. As dori sa stiu in ce masura clientul se poate adresa instantei de judecata si ce sanse are.

Multumesc!
george-neagu, moderator
Daca detineti probe rezonabile aveti dreptul sa promovati actiune in instanta
Dv anterior achizitiei,puteati sa faceti veriifcarea istoricului de dauna auto[ link extern ]