Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sunt casatorit si nu am copii,detin un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sunt casatorit si nu am copii,detin un apartament ...

Buna ziua, sunt casatorit si nu am copii,detin un apartament primit prin donatie(mama are uzufruct viager) dar nu se foloseste de el,am si o sora care este la casa ei intr-o relatie si are un copil,doresc sa stiu daca in cazul in care decedez si nu am copii dar am desemnat sotia ca legatar universal prin testament,sora si nepotul pot sa mosteneasca ceva?bunuriile din timpul casatoriei cu sotia pot fi dobandite de sora/nepot?,fiind si un testament la mijloc,
Multumesc
daca ii lasati testament sotiei, sora sau nepotul nu va mai mostenesc.
sora poaet ataca donatia facuta de mama dvs daca ii incalca rezerva succesorala.
Ok,multumesc,si sora mi-a donat cota parte pe care a avut-o ea cand a parasit apartamentul.
ce cota avea, mostenire de la tata?
La fel ca si mine 15% 1/4 cred
oricum nu conteaza ca v-a donat sora, acum vb de cota mamei pe care ati primit-o prin donatie. Nu e musai sa atace donatia, doar ca e posibil.
gi-jane2, moderator