Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca titularul de contract la enel a decedat,iar sotia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca titularul de contract la enel a decedat,iar sotia defunctului ...

Daca titularul de contract la enel a decedat,iar sotia defuctului nu a trecut contractul pe numele ei ,beneficiaza de ajutorul de la stat pentru factura la energie ?
Daca sotia defunctului, indelpineste conditiile de acordare a ajutorului prevazut in OUG 166/2022,(art 3. pct.1), atunci poate achita factura de energie, chiar daca nu este titular al contractului de furnizare, cu conditia ca domiciliul sotiei supravietuitoare sa fie acelasi cu adresa locului de consum (cel inscris in factura). Acest aspect este reglementat de art.3 pct 3 din OUG 166/2022., dar a fost reluat si in ghidul emis de MIPE,
Consider ca acest aspect va intereseaza, altfel la intrebarea dvs. pot spune ca a fi, sau a nu fi titularul contractului de furnizare energie electrica, nu constituie o conditie pentru acordarea ajutorului.
In ce priveste preluarea contractului de catre sotie, link_ul indicat, este binevenit
mayer, utilizator