avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Lucrez ca personal didactic auxiliar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Lucrez ca personal didactic auxiliar într-o universitate. ...

Bună ziua! Lucrez ca personal didactic auxiliar într-o universitate. In acest caz, se poate sa beneficiez de concediu plătit pentru studii pentru redactarea tezei de doctorat? Care este baza legală? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:52, 28 Ianuarie 2023
Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.
Vedeți art.154 și urm. C.Mun.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu doctorat Consta16 Consta16 Bună ziua! Sunt doctorand, în anul II și aș dori să-mi iau concediu de studii pentru redactarea tezei de doctorat. Menționez că am anunțat unitatea ... (vezi toată discuția)
Concediu platit pentru redactarea tezei de doctorat AndreeaAnaMariaB AndreeaAnaMariaB Buna ziua, Sunt angajata in mediul privat de 4 ani si 6 luni. In prezent, sunt in ultimul an de doctorat si as dori sa beneficiez de concediu platit pentru ... (vezi toată discuția)
Pierdere sporuri pe parcursul concediului de studii cu plata sflori13 sflori13 Am mare nevoie de ajutor, pentru ca nu gasesc prevederile legale in privinta aecestui subiect. Sunt profesor si de la 1 martie mi s-a acordat concediu de ... (vezi toată discuția)