Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera supraveghere - legal fara acord?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera supraveghere - legal fara acord?

Redau o situatie din sectorul 3, intr-un cartier adiacent marilor bulevarde.... zona intre blocuri.
Locatar la etajul 10, ultimul nivel deci... S-a trezit cu o camera de supraveghere montata deasupra balconului propriu - brat fix, camera 360 de grade. Nimeni nu a solicitat vreun acord.... persoana in cauza are impresia ca acea camera are raza de actiune si in zona de balcon si in cazul in care capteaza sunet (nu stiu daca e o optiune la genul acesta de camere) ar putea inregistra inclusiv discutii....

Pana ajunge sa discute cu administratia blocului sa se lamureasca, voiam sa intreb cat este de legala montarea fara acordul proprietarului direct afectat de aceasta "miscare". Multumesc!

cristiana_h, utilizator
camera de supraveghere montata deasupra balconului propriu

in cazul in care capteaza sunet (nu stiu daca e o optiune la genul acesta de camere) ar putea inregistra inclusiv discutii....

Daca sistemul de supraveghere este instalat in exteriorul imobilului de locuit in comun,la etajul 10 despre ce discutii poate fi vorba de inregistrat?
Exista procedura legal de instalat sistem de supraveghere parte comuna imobil de locuit in comun care obliga existenta acordului individual al tuturor proprietarilor-conform norme GDPR
Chiar daca primaria a dispus instalarea sistemului de captare si stocare ,este necesar sa existe acord asociatie de proprietari si autorizatie de la ANSPDCP.

ynocentta a scris:

camera de supraveghere montata deasupra balconului propriu

in cazul in care capteaza sunet (nu stiu daca e o optiune la genul acesta de camere) ar putea inregistra inclusiv discutii....

Daca sistemul de supraveghere este instalat in exteriorul imobilului de locuit in comun,la etajul 10 despre ce discutii poate fi vorba de inregistrat?
Exista procedura legal de instalat sistem de supraveghere parte comuna imobil de locuit in comun care obliga existenta acordului individual al tuturor proprietarilor-conform norme GDPR
Chiar daca primaria a dispus instalarea sistemului de captare si stocare ,este necesar sa existe acord asociatie de proprietari si autorizatie de la ANSPDCP.

Multumesc!
Era vorba despre posibilitatea inregistrarii inclusiv a discutiilor pe care orice om normal le poate purta la un moment dat in balcon (la telefon sau cu membri ai familiei....). Parca nu e foarte confortabil cand stii ca ai acea camera de supraveghere la un metru jumatate deasupra capului :)
Ma rog... tind sa cred ca nu capteaza si sunet totusi....
cristiana_h, utilizator
Pentru ce ziceti dvs. sunt alte metode, ce credeti?
Buna ziua,

Cine a montat camera CCTV?

Daca ea a fost montata de catre Asociatia de proprietari, trebuia convocata Adunarea Generala , decizia luandu-se cu majoritate.

Totodata, trebuie respectate dispozitiile GDPR, privind prelucrarea datelor personale, lecturati atent regulamentul 679/ 2018.

Trebuia conceputa o documentatie, in acest sens, avand in vedere interesul legitim

Trebuia realizata o politica privind prelucrarea imaginilor, prin intermediul camerelor CCTV.

Este necesara elaborarea unei documentatii, in acest sens.

Chiar si in cazul camerelor montate de catre persoanele fizice, sunt necesare formalitati, avand in vedere prelucrarea datelor cu caracter personal.

Din ce am inteles de la persoana in cauza (care nu are cont pe acest forum), raspunsul primit de la administratie a fost ca "nu e cazul de cerut acordul deoarece camerele sunt montate la exterior". I s-a transmis ca aceasta camera nu are vedere catre apartamente si ca poate face reclamatie la primarie....