Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declarare venit/pierdere fond de investitii in D212
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declarare venit/pierdere fond de investitii in D212

Sunt II la norma de venit si asa am declarat in D212 pt 2022; am si platit inca din martie anul trecut impozitul (fiind pensionar cu norma redusa nu a fost nevoie sa platesc si CAS sau CASS). Ca urmare, in D212 in 2023 nu trebuie sa completez si capitolul I pentru veniturile din 2022.
In acelasi an 2022, am facut si ceva investitii din care insa potrivit Fisei de portofoliu obtinuta anul acesta de la societatea gestionara a acestor fonduri, am pierdere neta.
Intrebarea este, cum fac sa declar aceasta pierdere in D212 pentru diminuarea impozitului: cu rectificativa pe 2022 pe capitolul II, sau prin completarea capitolului I din D212 pe 2023? Cum se va face regularizarea impozitului? Imi va plati ANAF-ul suma platita in plus?
cv_560206, utilizator
Cu rectificativa pentru 2022.
Pentru a depunere cerere de recuperare a impozitului platit in plus conform declaratiei unice, veți aștepta să treacă termenul de depunere 25 mai 2023 și apoi mergeți la ei la ghișeu.
Mai puteți sa folosiți acei bani plătiți în plus pentru a compensa cu ei plăti pe care ar trebui sa le faceți pentru 2023, dacă e cazul (conform partii din declaratia unica pentru 2023). Pentru asta trebuie sa anunțați la ghișeu ca doriți sa faceți acea compensare, pentru ca nu se face automat.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns. Spuneti-mi va rog unde sa introduc pierderea neta respectiva la capitolul II adica la ce Activitate desfasurata, Categorie de venit deoarece n-am gasit un camp in care sa introduc pierderea.